Biuro księgowe dla stowarzyszeń

Posiadam stowarzyszenie zwykłe i dzięki temu rozwijam swoją pasję. W związku z tym iż stowarzyszenie jest formą organizacji pozarządowej, należy do działalności i musi się co roku rozliczać z podatku. Należy przez to wypełniać specjalny druk CIT, który obowiązuje każde stowarzyszenie zwykłe. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że to wcale nie jest taka sprawa prosta ani oczywista. Teraz zmieniła się ustawa w zakresie rozliczania stowarzyszeń. Zapadły decyzje w rządzie o tym, iż stowarzyszenia będą musiały się rozliczać elektronicznie.

Czy warto podjąć współpracę z biurem księgowym?

biuro księgowe w BydgoszczyRozliczanie CIT związane jest z wieloma kosztami, szczególnie jeżeli stowarzyszenie zwykłe nie posiada dużych funduszy może okazać się problematyczne. Istnieją dwa rozwiązania: albo podpis elektroniczny, albo skorzystanie z biura księgowego. Tutaj też jest to kwestia sporna w naszym stowarzyszeniu. Oczywiście, jako prezes podejmę ostateczną decyzję czy lepsza by była księgowa, czy podpis elektroniczny. Prawda jest taka, że na ten moment naszych członków nie ma wielu, a więc nie ma składek nie wiadomo jak wygórowanych. Podpis elektroniczny jest to jednorazowa inwestycja, jednak sporo ona kosztuje. Myślę, że lepiej jest skorzystać z biura księgowego. Wówczas nie zapłaciliśmy tak dużo pieniędzy, jednak trzeba by było zawrzeć z biurem rachunkowym stałą umowę. Korzyści płynące z tego, iż mamy umowę z firmą, jaką jest biuro księgowe w Bydgoszczy jest sporo. Mogą pojawić się w różnego rodzaju inne dochody, które należy rozliczać. Mogą to być darowizny. Warto też mieć na uwadze, iż co miesiąc należy wykonywać dokładne sprawozdania finansowe. Tym powinna zajmować się księgowa. Nie łatwo jest o dobrą księgową. W związku z tym trzeba mieć na uwadze dobro stowarzyszenia. Samodzielna księgowa może popełnić jakiś błąd, dlatego też lepiej jest firmy skorzystać. Firma rozliczyła by nas w sposób profesjonalny i dokładny, a odpowiedzialność za rozliczenia spada na księgowość. Umowa z firmą księgową to wygoda ale również i znaczne koszty. Mimo to mając na uwadze dobro naszego stowarzyszenia, skorzystanie z księgowości ma wiele pozytywnych aspektów.

Sądzę, że każda osoba przyzna mi rację. Muszę jedynie porozmawiać z wiceprezesami i ustalić, na czym konkretnie mamy się skupić. Czy na podpisie elektronicznym? Czy może na skorzystaniu z usług firmy rachunkowej? Ja wybieram drugą opcję, ponieważ jest o wiele bardziej korzystna. Na końcu należy dodać, że skorzystanie z usług księgowych jest gwarancją bezpieczeństwa. A to ja ponoszę odpowiedzialność za wszelkie niezgodności finansowe.