Buty sportowe dla sprinterów

Konkurencje biegu na czas zazwyczaj przeprowadzane są na niewielkich dystansach, dlatego też dedykowane do nich obuwie nie należy do najbardziej komfortowego, gdyż nie służy do tego by być noszone przez cały czas. Znacznie większy nacisk kładziony jest natomiast na pomoc w utrzymaniu równowagi oraz zapewnienie wystarczającej przyczepności zawodnikowi w trakcie biegu z dużymi prędkościami. Oczywiście, niektóre buty są bardziej rekomendowane przez zawodowych sportowców niż inne.

Najlepsze obuwie sportowe dla sprinterów

kolce biegowe sprinterskieZawodowi sportowcy i najbardziej zaprawieni entuzjaści wysiłku fizycznego, preferujący biegi na czas zdecydowanie preferują obuwie lekkie, zazwyczaj sięgające poniżej kostki, które nie krępuje ruchów i nie obciąża nóg podczas konkurencji. Najczęściej wybierane są bardzo klasyczne, niskie kolce biegowe sprinterskie, na pierwszy rzut oka podobne do standardowych butów treningowych, jakie używane są przez młodzież w każdej szkole, aczkolwiek różniące się od nich pod wieloma względami. Każde buty biegowe posiadają bowiem wzmacniane podeszwy, często z bardzo gęstej gumy lub tworzywa sztucznego, amortyzujące nacisk wywierany na nogi podczas szybkiego biegu. Jest to o tyle ważny element obuwia, iż zazwyczaj nie ma ono żadnych podszewek, które mogłyby ograniczać swobodę ruchu czy zaburzać poczucie równowagi. Kolce stabilizujące umieszczane są w okolicach palców, gdyż podczas szybkiego biegu przód stopy jest najbardziej wykorzystywany do utrzymania równowagi. Owe kolce są na stałe przymocowane do podeszwy, gdyż sportowcy uważają iż wymienne kolce często obluzowują się w trakcie biegu, mogąc doprowadzić do utraty równowagi czy uszkodzenia obuwia. Podeszwa, natomiast, posiada bardzo głębokie profilowanie i bieżnik dostosowany do poruszania się po twardej nawierzchni, doskonale przystosowany do biegania po bieżniach i torach na stadionach. Buty są najczęściej szyte z syntetycznych, cienkich tkanin i nie posiadają żadnych wzmocnień czy elementów które mogą nawet w najmniejszym stopniu krępować ruch, więc przez sprinterów uważane są za zdecydowanie wygodne, mimo iż nie są polecane do użytku poza konkurencjami sportowymi.

Najbardziej rekomendowane buty do biegania krótkodystansowego są zwykle dostępne w każdym profesjonalnym sklepie sportowym. Zawodnicy konkurencji biegowych bardzo często wspominają iż nawet buty ze średniej półki cenowej doskonale nadają się zarówno do treningów jak i do występów na zawodach, a różnicą jest jedynie trwałość i krój, w jakim dane buty zostały uszyte.