Depilacja laserem vectus

Jeden z pierwszych opublikowanych artykułów opisujących laserowe usuwanie włosów został napisany przez grupę w Massachusetts General Hospital w 1998 roku. Laserowe usuwanie włosów to proces usuwania włosów za pomocą ekspozycji na impulsy światła laserowego, które niszczą mieszki włosowe. Był wykonywany eksperymentalnie przez około dwadzieścia lat, zanim stał się dostępny w handlu w 1995 i 1996 r. Laserowe usuwanie włosów jest szeroko praktykowane w klinikach, a nawet w domach za pomocą urządzeń zaprojektowanych i przeznaczonych do samodzielnego wykorzystania przez konsumentów.

Zasada działania lasera vectus

laser vectus w ŁodziW literaturze dermatologicznej opublikowano wiele opinii na temat laserowych metod usuwania włosów, ich bezpieczeństwa i skuteczności. R. Rox Anderson i Melanie Grossman odkryli, że można selektywnie celować w określony chromofor za pomocą lasera, aby częściowo uszkodzić podstawowe komórki macierzyste w mieszkach włosowych. Ta metoda okazała się skuteczna i została po raz pierwszy zastosowana w 1996 r., a w roku 1997 zatwierdzona przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków. Ponieważ technologia ta była nadal badana, laserowe usuwanie włosów stało się bardziej skuteczne i wydajne. Obecnie jest powszechnie stosowaną metodą usuwania włosów. Podstawową zasadą laserowego usuwania owłosienia jest selektywna fototermoliza, czyli dopasowanie określonej długości fali światła i czasu trwania impulsu w celu uzyskania optymalnego efektu na docelowej tkance przy minimalnym wpływie na otaczającą tkankę. Lasery, np. laser vectus w Łodzi, mogą powodować miejscowe uszkodzenia poprzez selektywne podgrzewanie ciemnej materii docelowej, melaniny, a tym samym podgrzewanie podstawowych komórek macierzystych w mieszku włosowym, a nie podgrzewanie reszty skóry. Światło jest pochłaniane przez ciemne przedmioty, ale odbijane przez jasne obiekty i wodę, więc energia lasera może być absorbowana przez ciemny materiał we włosach lub na skórze, z dużo większą prędkością i intensywnością niż tylko skóra bez ciemnych, dorosłych włosów lub melaniny.

Melanina jest uważana za podstawowy chromofor we wszystkich laserach do usuwania włosów dostępnych obecnie na rynku. Występuje ona naturalnie w tkance skórnej i nadaje włosom i skórze ich kolor. Istnieją dwa rodzaje melaniny we włosach. Eumelanina nadaje włosom brązowy lub czarny kolor, a feomelanina nadaje włosom kolor blond lub rudy. Laser najlepiej działa z ciemnymi, grubymi włosami. Jasna skóra i ciemne włosy są idealnym połączeniem, które jest najbardziej skuteczne i daje najlepsze wyniki.