Do czego służą aeratory?

Piękny, zadbany trawnik wokół domu jest jednym z tych elementów, które dobrze świadczą o swoim gospodarzu. O ile nie zatrudnia się specjalistycznej ekipy ogrodniczej do dbania o własne obejście, o tyle utrzymanie trawnika jest nie lada wyzwaniem. Zwłaszcza w tej strefie klimatycznej, gdzie przez cały rok mamy do czynienia z czterema skrajnie różnymi porami roku, co znacząco wpływa na jakość roślinności w naszym ogrodzie. Jak zatem zadbać o to, żeby nasz trawnik prezentował się nieziemsko?

Zastosowanie aeratorów spulchniających glebę

aerator hechtPoza tak oczywistymi aspektami, jak dbanie o odpowiednie nawodnienie czy nawożenie gleby, a także strzyżeniem trawy istnieje kilka zabiegów natury czysto technicznej, które mogą poprawić jakość naszego trawnika. Do pielęgnacji murawy stosuje się specjalistyczne narzędzia ogrodnicze, takie jak aeratory. Ich podstawowym zadaniem jest spulchnianie gleby – zabieg ten stosuje się obowiązkowo po okresie zimowy, dla osiągnięcia lepszych efektów można go jednak wykonywać kilka razy do roku. Urządzenie spulchniające wyposażone jest specjalne rurki z ostrym wykończeniem, które, obracając się na specjalnym walcu, nakłuwają ziemię na głębokość od 10 do 20 centymetrów. Dzięki temu gleba ulega rozluźnieniu, co wpływa na jej regenerację po zimowych mrozach – spulchniona ziemia znacznie szybciej przyjmuje dawki nawozu. Przykładowy aerator Hecht może być zasilany spalinowo lub elektronicznie, ze względów jednak ekologicznych chętniej wybierane są te drugie. Ich moc wybiera się w zależności od wielkości działki, jaką mają obsłużyć – mogą działać z siłą od około 1000 do 2000 W. Wyposażone w kilkanaście noży tnących są w stanie pracować na terenie o powierzchni nawet ponad 2000 tysięcy metrów kwadratowych. Do większych działek zaleca się jednak stosowanie urządzeń spalinowych. Wszystkie aeratory są zaopatrzone w kosze na odpady, dzięki czemu po ich zastosowaniu każda działka pozostaje czysta i – bezpośrednio po spulchnianiu gleby – jest gotowa pod nawożenie.

Aeratory to urządzenia swoim wyglądem do złudzenia przypominające kosiarki – zamiast jednak noży tnących wyposażone są w kilkunastocentymetrowe bolce służące do nakłuwania ziemi. Są wyjątkowo lekkie, co czyni je maszynami niezwykle prostymi w obsłudze – ze sterowaniem nimi poradzi sobie każde kilkunastoletnie dziecko. Są całkowicie bezpieczne w użyciu, dlatego nadają się do każdego gospodarstwa domowego – dedykowane są każdemu, kto pragnie móc pochwalić się doskonałym trawnikiem niemal o każdej porze roku.