Do czego służy rozdzielnica/

Podczas prowadzenia prac budowlanych czy też remontowych, dużym problemem może być dostęp do elektryczności. Dlatego tez, gdy nie ma możliwości podłączenia do sieci elektrycznej, trzeba zaopatrzyć się w alternatywne źródło energii. Przy tym wszystkim, należy pamiętać o ochronię sprzętu budowlanego.

Zastosowania rozdzielnic oświetleniowych

profesjonalna rozdzielnica oświetleniowaZnacząca część sprzętu budowalnego jest zasilana energia elektryczną. Tymczasem, często okazuje się że w miejscu prowadzenia danej inwestycji nie ma możliwości podłączenia do sieci elektrycznej. Najczęściej jest to spowodowane faktem, że dany budynek nie został jeszcze podłączony do sieci, lub też konicznością odłączenia energii w czasie remontu. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem pozostaje profesjonalna rozdzielnica oświetleniowa. Wielu osobom może się wydawać, że lepszym wyjściem będzie zakup agregatu, ze względu na jego niższa cenę. W praktyce okazuje się jednak, że agregat nie posiada żadnych zabezpieczeń, które chroniłyby podłączony do niego sprzęt przed przepięciami. Należy zaś zdawać sobie sprawę z tego, że sprzęt budowlany jest bardzo kosztowny, a dodatkowo część ekip budowlanych nie jest jego właścicielem a jedynie go wynajmuje. Dlatego tez zazwyczaj na placach budowy można spotkać rozdzielnice. Pod względem sposobu działania nie odbiegają mocno od agregatów, różni je jednak to, że są wyposażone w szereg zabezpieczeń, które sprawiają, że podłączony do rozdzielnicy sprzęt jest w pełni bezpieczny. Mogą to być zabezpieczenia które wyregulują stopień natężenia elektryczności, co pozwoli uchronić cenny sprzęt budowlany przed przepięciami. Oprócz tego, rozdzielnice występują w wielu różnych wersjach. Znamy więc rozdzielnice mobilne, które można ze sobą zabrać bez problemu do samochodu, jak również stacjonarne. Duże różnice mogą także występować pod względem maksymalnego napięcia generowanego prądu. Oczywiście im ono większe, tym więcej sprzętu można podłączyć do danej rozdzielnicy. Obecnie sprzęt ten jest podstawowym wyposażeniem ekip budowlanych. Coraz częściej sięgają po nie również użytkownicy prywatni, jak również właściciele firm z innych branż. Rozdzielnice zapewnią bowiem taki poziom bezpieczeństwa, którego nie gwarantują agregaty, czy innego rodzaju maszyny.

Większość sprzętu budowlanego jest zasilana elektrycznością. Dlatego też należy mu zapewnić odpowiednie źródło zasilania, ale z naciskiem na zabezpieczenie przed przepięciami. Mogły by bowiem one spowodować poważne uszkodzenie używanego sprzętu, który jest zazwyczaj bardzo drogi.