Do czego służy stalowa siatka ekranująca?

Pole elektromagnetyczne to jeden z podstawowych składników świata przyrody. Występuje wszędzie tam gdzie, są cząstki naładowane elektrycznie. Nawet niektóre organy ciała ludzkiego funkcjonują za pomocą impulsów elektrycznych. Rozwój cywilizacyjny, a tym samym elektryfikacja codziennego życia, doprowadził do powstawania sztucznych pól elektrycznych, które rozważane są w kategorii zanieczyszczeń i noszą nazwę elektrosmogu. Człowiek jest ciągle narażony na jego działanie i praktycznie ciężko się przed nim ukryć. Jest obecny na ulicy w domu, czy w pracy, nie ma przed nim ucieczki, a jego wpływ na zdrowie i życie jest znaczny.

Jakie jest działanie stalowej siatki ekranującej?

stalowa siatka ekranującaDlatego podjęto walkę i wprowadzono wiele ciekawych rozwiązań. Jednym z nich jest stalowa siatka ekranująca. Jest to bardzo gęsto utkana sieć ze stali nierdzewnej lub z włókna szklanego ze wplecionymi stalowymi nitkami. Siatką ekranującą można zabezpieczać lokalne źródła promieniowania jak kable, skrzynki rozdzielcze albo całe pomieszczenia, czy budynki. Tego typu zabezpieczenia stosuje się jak tapetę, nakładając na ściany, tym samym służy jako element podtrzymujący tynki,chroniąc pomieszczenia wewnętrzne budynku. Doskonale sprawdza się pod wykładziną i deskowaniem podłogowym oraz ściennym. W przypadku powierzchni o różnorodnym kształcie wygodniej zastosować farbę ekranującą, która dotrze we wszystkie szczeliny i zakamarki. Stalowa siatka ekranująca skutecznie chroni przed promieniowaniem radiowym na wysokich częstotliwościach, nawet do 99% na i pozwala na zmniejszenie natężenia promieniowania niskich częstotliwości. Siatka jest odporna na działanie skrajnych temperatur, nie ulega korozji w obszarach nadmorskich o sporym zasoleniu i nie rozciąga się, dzięki temu nie pojawiają się uszczerbki w ekranowaniu. Siatkę można też mocować zszywkami, jeżeli wymagają tego powierzchnie. Aby siatka spełniała swoje zadanie musi być odpowiednio uziemiona. Ze względów bezpieczeństwa powinien to wykonać elektryk poprzez podłączenie instalacji do przewodu uziemiającego. Producenci zalecają stosowanie listwy uziemiającej, dzięki której podwyższamy parametry ekranowania.

Badania wykazują , że promieniowanie elektromagnetyczne ma bardzo szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Organizm ludzki miał zbyt mało czasu, aby przystosować się do tego zagrożenia, dlatego bardzo często zachorowalność na niektóre nowotwory łączy się z występowaniem elektrosmogu. Nie jesteśmy w stanie odciąć się od działania pola elektromagnetycznego, ale możemy minimalizować jego działanie.