Dobra izolacja dachu płaskiego

 

Inwestor planujący budowę domu stoi przed trudnym zadaniem. Wybranie formy budynku wymaga przemyślenia funkcjonalności domu, dopasowania do otoczenia oraz kosztów jakie inwestor może ponieść. Współczesne domy z dachem płaskim dają ogromne możliwości zarządzania bryłą budynku. Praca z architektem może przynieść świetne rozwiązania. Materiały izolacyjne dostępne w tej chwili na rynku pozwalają zbudować dach płaski całkowicie szczelny. Biorąc pod uwagę koszty budowy stropodachu to są one zacznie niższe niż wydatek na dach spadzisty. Każdy dach o spadku między 0 – 5 stopni nachylenia jest zaliczony do dachów płaskich.

Izolowanie dachów płaskich

dach płaski izolacjaZe względu na usytuowania naszego kraju w strefie klimatycznej umiarkowanej chłodnej gdzie występują duże opady śniegu i deszczu hydroizolacja dachu ma szczególne znaczenie. Dzięki rozwojowi technologii dostępne obecnie materiały pozwolą wszechstronnie i trwale zaizolować dach płaski. Stropodach ma budowę wielowarstwową złożoną z trzech powłok izolacyjnych, z których każda spełnia inną funkcję. Najgłębszą warstwę stanowi paraizolacja zatrzymująca wilgoć powstającą we wnętrzu budynku. Wyższą otuliną jest termoizolacja, którą wykonuje się ze styropianu lub wełny mineralnej w zależności od woli inwestora. Ostatnią warstwą są nowoczesne jednowarstwowe folie i membrany tworzące najważniejszą warstwę hydroizolacyjną. Budując dach płaski izolacja przeciw wilgoci powinna być priorytetem i musi zostać wykonana fachowo. Folie na dach wytwarzane są z polichlorku winylu i polipropylenu, do produkcji membran EPDM wykorzystuje się kauczuk syntetyczny zwany potocznie gumą. Zarówno folie jak i membrany występują w formie jednorodnej ( homogenicznej ) oraz zbrojonej. Do zbrojeń używa się siatek, włókniny poliestrowej lub włókna szklanego. Zbrojenie może być jednostronne lub dwustronne. Membrana EPDM występuje także w postaci połączonej z bitumami, co powoduje, że staje się samoprzylepna i nie wymaga kleju. W przypadku EPDM jednorodnego użycie kleju jest niezbędne. Nowoczesne folie i membrany są odporne na zmienne temperatury i zachowują bardzo wysoką rozciągliwość rzędu 300 % folia, 400 % EPDM. Zakres temperatur zachowania właściwości folii to – 40 – 120 st. C, a membran – 50 – 150 st. C. Folie i membrany są produkowane przez wiele firm. Każda z nich wprowadza swoje własne modyfikacje, które w efekcie prowadzą do poprawienia właściwości i ułatwiają montaż.

Decydując się na realizację projektu domu z dachem płaskim należy zapoznać się ze szczegółowym planem zabudowy dla naszej działki. Często zdarza się, że warunki zabudowy odrzucają możliwość postawienia domu z dachem płaskim więc lepiej chuchać na zimne. Bardzo ważne jest aby hydroizolację dachu wykonywała doświadczona ekipa budowlana, gdyż nawet małe odstępstwa od zasad układania izolacji mogą być fatalne w skutkach. Do izolacji najlepiej wybierać produkty uznanych firm. Ograniczanie wydatków na zakup materiałów izolacyjnych to błąd, gdyż bardzo dobrze wykonany dach to późniejsze oszczędności energii i kosztów remontu.