Dysk półprzewodnikowy do monitoringu

Mobilne systemy monitorowania wizyjnego były o tyle wygodne, iż mogły być używane do zabezpieczenia dowolnej imprezy masowej, odbywającej się na otwartym terenie. Były więc używane często, a z racji zastosowania, należały do systemów o bardzo wysokiej rozdzielczości. Do zachowania jak największego czasu archiwizowania materiału potrzebne były więc bardzo pojemne dyski twarde, choć w wielu przypadkach okazywało się, iż wymagany jest kompromis pomiędzy szybkością działania a pojemnością.

Półprzewodnikowe dyski twarde do systemów monitorowania

dyski do monitoringuNawet najlepsze dyski optyczne często okazywały się zbyt wolne, jak na zaawansowane oprogramowanie systemów monitorowania, przez co powodowały opóźnienia w odbiorze wizji i zakłócenia przesyłu danych. Częstym problemem były również zniekształcenia w archiwizowanym materiale, spowodowane nierównomierną wymianą danych. Coraz częściej zdarzało się, iż nowoczesne systemy mobilne, jak również i stacjonarne monitoringi o wysokiej rozdzielczości, były wyposażane w półprzewodnikowe dyski do monitoringu. Dyski te były bowiem o wiele szybsze, działając na całkowicie odmiennej zasadzie niż ich optyczne odpowiedniki. W komputerach stacjonarnych służyły zwykle jako nośniki do instalowania systemów operacyjnych i programów najbardziej wyczerpujących zasoby systemowe, znacznie poprawiając działanie całego urządzenia, dlatego w bardzo krótkim czasie po ich wprowadzeniu do sprzedaży, pojawiły się również wersje do systemów monitorowania. Dyski półprzewodnikowe, oznaczane jako SSD, posiadały również jedną, ogromną przewagę nad modelami optycznymi, a mianowicie bardzo kompaktowe wymiary. Z racji iż w mobilnych systemach monitorowania używano rejestratorów o niewielkich gabarytach, nie posiadały one zazwyczaj dużej pojemności wewnętrznej, obsługując cztery dyski optyczne, aczkolwiek z możliwością podłączenia tylko jednego. Dyski półprzewodnikowe pozwalały więc obejść problem z brakiem miejsca wewnętrznego, przeznaczonego na nośniki i wykorzystać pełnie możliwości systemu.

Szybsze działanie i ogromna pojemność dysków półprzewodnikowych umożliwiały rejestrowanie obrazu w najwyższych rozdzielczościach i jakości obrazu niemożliwej do osiągnięcia nawet przy zastosowaniu najlepszych dysków optycznych. Jedynym mankamentem owych dysków była dość wygórowana cena, choć nie była ona nierozsądna, biorąc pod uwagę wszystkie zalety owych nośników, i możliwości jakie zapewniały nawet będąc używanymi w prostych i niezbyt wymagających systemach monitorowania.