Ekonomiczne ogrzewanie domu kominkiem

Kominek do tej pory służył w domach jako przyjemne źródło ciepła w salonie, przy którym można usiąść w mroźny dzień i ogrzać sobie ręce. Z zasady służył bardziej jako element dekoracyjny do budowania nastroju, niż do ogrzewania. Jednak z powodzeniem można go zastosować również w formie źródła ciepła, które ogrzeje bez problemu cały dom. Jest na to kilka sposobów i to od nas zależy, który z nich wybierzemy.

Kominek nie tylko do ozdoby

akumulacyjny kominek III generacjiDodatkowe źródło ciepła w domu zawsze się przyda. Klasyczny piec w kotłowni, czy to gazowy, czy na paliwo stałe, to jedno. Ale dom warto zaopatrzyć też w dodatkowe źródło ogrzewania, jakim może stać się kominek. Posłuży on już nie tylko do spędzenia miłego zimowego popołudnia, ale także do wygodnego ogrzania całego budynku. Jedną z metod, jaką możemy wykorzystać, jest kominek z płaszczem wodnym. Podłączenie kominka do instalacji centralnego ogrzewania sprawi, iż podczas palenia grzejniki w całym domu będą przyjemnie ciepłe. Pamiętać należy o dobrej jakości drzwiczkach, zamykających komorę spalania. Innym rozwiązaniem jest połączenie kominka z systemem kanałów wentylacyjnych, które rozprowadzają ciepłe powietrze po całym budynku i doprowadzają je do każdego pomieszczenia. Najskuteczniejszy jednak okaże się akumulacyjny kominek III generacji. Jego wyjątkowość polega na tym, że zanim wyprowadzi spaliny wraz z ciepłem na zewnątrz przez komin, najpierw kumuluje wytworzone ciepło w specjalnej masie akumulacyjnej. Masa akumulacyjna zrobiona jest z materiałów o dużej pojemności cieplnej, dzięki temu ciepło oddawane jest do pomieszczenia stopniowo, przez kolejne godziny. Akumulacyjny kominek III generacji ma też inne zalety. Chroni przed przegrzaniem, które w klasycznym kominku ma miejsce w momencie największego rozpalenia się drewna. Kominek ten można również załadować jednorazowo dużą ilością opału, dzięki czemu wystarczą 2-3 ładowania na dobę, aby podtrzymać ogień. Wszystko to sprawia, że użytkowanie kominka jest komfortowe, ekonomiczne i nie zajmuje wiele czasu.

Kominek obecnie to nie tylko wspaniała, ciepła ozdoba salonu. Prócz wyjątkowego nastroju jaki tworzy, daje również możliwość realnego ogrzania budynku. Istnieje kilka dostępnych rozwiązań, które z powodzeniem dopasujemy do naszego domu. Niektóre z nich są tak ekonomiczne, że stosowane są w domach energooszczędnych i pasywnych. Niezależnie, czy będzie to główny system ogrzewania budynku, czy też instalacja wspomagająca, jeśli posiadamy we wnętrzu kominek, warto wykorzystać jego potencjał.