Eleganckie plisy do mieszkania

W upalne dni nagrzane mieszkanie stanowi nie lada problem. Aby ograniczyć wpadanie promieni słonecznych do pokoju, możemy zawiesić w oknach osłony albo zamontować tradycyjne rolety czy żaluzje. Możemy też zamontować żaluzje plisowane, które doskonale łączą się z nowoczesnym wystrojem wnętrz.

Czym są żaluzje plisowanych?

plisyW nowoczesnych wnętrzach popularne stają się duże przeszklenia. Dzięki nim wnętrze wydaje się bardziej przestronne, a wszystkie pomieszczenia są lepiej oświetlone. Jednak powinniśmy pamiętać, że szklane powierzchnie ścian wymagają zastosowania przemyślanych przesłon okiennych, które zagwarantują nam prywatność i ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem. Plisy to jedne z najbardziej uniwersalnych osłon okiennych. Możemy je zastosować do każdego rodzaju okien i przeszklonych drzwi. Od tradycyjnych rolet różnią się tym, że dzięki nim zasłonimy dowolną część okna. Jest to bardzo wygodne, ponieważ plisa może tylko górną lub dolną część okna, albo też zmienić się w zazdrostkę i przysłonić tylko jego środkową część. Plisy to dobre rozwiązanie dla dużych okien. Zamieszczone w dolnej części okna ochronią nas przed ciekawski spojrzeniami sąsiadów, a jednocześnie całkowicie nie zablokują wpadającego światła. Od standardowych rolet odróżnia je sposób montażu. Nie mają kaset, a listwy i prowadnice są znacznie węższe, co daje im lekkość i dekoracyjność. Łatwo je powiesić i ściągnąć, dzięki czemu czyszczenie plis nie sprawia problemu. Zwinięta na oknie plisa nie zajmuje dużo miejsca – przy myciu szyb nie musimy jej ściągać. Plisy mogą mieć różne kolory, wzory i grubość. Począwszy prostych białych po dekoracyjne, np. z brokatem. Są też wykonywane z różnego rodzaju tkanin. Domy, które są wystawione na mocne promieniowanie słoneczne wymagają zastosowania odpowiednich materiałów. W takiej roli najlepiej sprawdzą się tzw. ,,duo plisy” (tkanina przekroju plastra miodu). Składają się z dwóch warstw tekstylnych, które tworzą powietrzną warstwę izolującą. W ten sposób plisy zmniejszają nagrzewanie się pomieszczeń.

Stylowe plisy odznaczają się minimalistycznym designem, który doskonale odnajduje się w nowoczesnych i tradycyjnych aranżacjach. Harmonijkowy układ materiału, o szerokości zakładki ok. 2 cm wraz z odpowiednio zaprojektowanym kształtem profili sprawia, że osłona tworzy harmonijny wystrój okien i wnętrza. W zależności od rodzaju sterowania (sznurkiem, łańcuszkiem lub elektryczną) plisy mogą osłaniać duże przeszklenia, nawet do 3 m szerokości oraz 2,6 m wysokości.