Fotografem być

Dziś mniej docenia się wyższe wyksztalcenie. O ile jeszcze jedno pokolenie wstecz studia dawały przepustkę do dobrych stanowisk i wyższych pensji, o tyle w chwili obecnej bardziej liczy się doświadczenie i to, co w praktyce potrafimy. Studia w różnym stopniu przygotowują do wykonywania zawodu. Coraz bardziej intratne staje się ukończenie szkoły zawodowej czy po prostu średniej i wyuczenie się zawodu od praktyka. Specjaliście techniczni i pracownicy techniczni są obecnie bardzo cenni na rynku pracy.

Zawód fotografa w dzisiejszych czasach

fotografW ostatnich latach w szkołach wyższych i nie tylko pojawiło się sporo kierunków i specjalności szkolących w coraz to nowych dziedzinach. Jednym z nowszych jest fotografia. Jakby na ten zawód nie spojrzeć, jest on z pewnością czysto praktyczny. Nie ma w nim miejsca na zarabianie z użyciem czystej teorii. Wielu fotografów znanych i profesjonalnych nie ukończyło specjalistycznych szkół. Mimo to są jednymi z najlepszych. Mają talent i albo wyuczyli się zawodu samodzielnie ciężką pracą, albo mieli doskonałych nauczycieli. Dziś łatwiej zdobyć ten zawód, uczęszczając na kierunek, który kształci i uczy tego zajęcia. Fotografię odnajdziemy na uczelniach wyższych – szczególnie tych prywatnych, ale także w technikach. Nauczymy się tam podstaw i odbędziemy nieco zajęć ćwiczeniowych. Sporo jednak zależy od naszej samodzielnej pracy, pasji i talentu. Mówi się, że fotograf to swego rodzaju artysta. Ktoś, kto oprócz wiedzy technicznej, musi także mieć pomysł, inspirację, wyczucie estetyki i piękna. Musi być wrażliwy. Jego wnętrze często wyraża się na zdjęciach. Od jego osobowości zależy spojrzenie na świat, a tym samym styl wykonywania fotografii. Oczywiście każdy fotograf ma te same podstawy, jednak jego indywidualny charakter pracy powstaje właśnie z osobowości, stopnia uwrażliwienia i sposobu widzenia świata. Nie będzie rozchwytywanym fotografem osoba, która posiądzie jedynie wiedze i techniczne umiejętności. Musi mieć swój styl, który rozbudzi zainteresowanie potencjalnych klientów.

Trudno określić, czy fotograf to trudny zawód. Jak w każdej branży, jeśli jesteśmy w czymś dobrzy, to i klientów nie zabraknie. Fotografia jest jednak także formą sztuki, więc nie tylko ilość tu się liczy. Jakość, styl, kunszt wykonawcy winduje często ceny, które klienci gotowi są zapłacić za usługę właśnie tej jednej i niepowtarzalnej osoby. To zawód dla tych, którzy nie boją się pokazywać siebie. Dobry fotograf, to piękne wspomnienia, bajkowo utrwalone ważne chwile w naszym życiu.