Gdzie wykorzystują obróbkę CNC?

Maszyny wykonujące pracę za człowieka nie są już tylko i wyłącznie wytworem ludzkiej wyobraźni. Miałem okazję osobiście oglądać wiele takich urządzeń w czasie pracy i muszę przyznać, że wygląda to naprawdę imponująco. Właściwie ustawiona maszyna może pozwalać również na oszczędzanie materiału w czasie produkcji. Przy profesjonalnych obróbkach CNC muszą brać oczywiście udział specjaliści, którzy wiedzą jak takie maszyny przygotować do pracy. Proces kształcenia tych fachowców też jest ciekawy i warty uwagi.

Co musiałem wiedzieć o obróbce CNC?

profesjonalna obróbka cncMaszyny związane z robieniem materiałów kojarzone będą przede wszystkim z ogromnymi zakładami, w których będą wykorzystywane na dużą skalę. Rzeczywiście zdecydowana większość powstających teraz maszyn przeznaczonych właśnie do obrabiania materiałów nadaje się do takiego wykorzystania, bo ich budowa została dobrze dopracowana, więc nawet z precyzyjnym sterowaniem nie ma najmniejszych problemów. Przekonałem się jednak osobiście, że profesjonalna obróbka CNC to złożone zagadnienie. Gdzie miałem szansę się o tym przekonać? W czasie zajęć na uczelni. W specjalnie przygotowanej do tego celu hali wyposażonej właśnie w nowoczesne urządzenia CNC prezentowano w praktyce podstawowe właściwości materiałów i to jak można je wykorzystać. Koniecznie trzeba znać właściwości materiału, bo tylko i wyłącznie wtedy można dobrze dopasować wykorzystywane przez taką maszynę narzędzia. Przykładem narzędzia około samym znaczeniu może być, chociażby nowoczesny nóż tokarski. Jego twardość i właściwy kształt przekłada się przecież w sposób bezpośredni na jakość wykonywanych w maszynie CNC produktów. Takiej maszyny jak się zresztą przekonałem, nie wolno kojarzyć tylko z samym toczeniem, ponieważ może być tam wykonywanych więcej ważnych operacji. Niektóre z nich odbywają się nawet równocześnie, ale zawsze zależy to od kształtu konkretnego elementu. Wiercenie jest tutaj bardzo dobrym przykładem podobnie zresztą jak frezowanie.

Przy frezowaniu można precyzyjnie ustawić to, jak duża ilość materiału ma być zbierana przy każdym kontakcie frezu z powierzchnią obrabianego produktu. Dzięki profesjonalistom obróbka CNC odbywa się praktycznie bez przerwy. Maszyna może bowiem automatycznie powtarzać pewne działania zgodnie z tym, co zostało wcześniej wprowadzone w ustawieniach. Z tego właśnie powodu mieliśmy na studiach również zajęcia dotyczące skutecznego projektowania przy pomocy popularnych programów. Muszę przyznać, że należały one do moich ulubionych. Proces edukacji ekspertów od CNC pokazano w uproszczeniu.