Hale ze stali a rolnictwo

Hale kojarzą się raczej z przemysłem. Gdy myślimy o obszernych stalowych konstrukcjach, nie przychodzi nam na myśl sielski krajobraz. Czas skonfrontować wyobrażenia z rzeczywistością, bowiem takie budynki mają szerokie zastosowanie w rolnictwie. Pojawiają się w różnych miejscach i są bardzo pomocne w wielu dziedzinach gospodarki rolnej. Przyjrzyjmy się zatem temu, w jaki sposób można je wykorzystywać.

Stalowe konstrukcje w rolniczym krajobrazie

hale stalowe rolniczeKrajobraz wsi nie przywodzi na myśl hal stalowych. Zabudowania gospodarskie kojarzą się z murowanymi albo drewnianymi budynkami. Wszystko jednak podlega przeobrażeniom. Nowe inwestycje coraz częściej obejmują powstawanie takich właśnie obiektów. To, co jeszcze kilkanaście lat temu zdarzało się sporadycznie, dziś staje się coraz bardziej powszechne. Tu i ówdzie pojawiają się więc duże hale, przypominające raczej zabudowania przemysłowe niż rolnicze. To jednak tylko pozory. Hale bowiem pełnią na wsi szereg pożytecznych funkcji, a pod wieloma względami przewyższają tradycyjne budownictwo. Już na etapie powstawania obiektów można dostrzec różnice. Hale stalowe rolnicze wznosi się znacznie szybciej niż zwykłe budynki. Podczas gdy murowany obiekt to skomplikowana inwestycja, budynki o których tu mowa mogą powstać już w przeciągu kilku tygodni. Sam proces budowy jest o wiele prostszy. Hale montowane są bowiem z gotowych modułów, co przyspiesza i ułatwia ich powstawanie. Dotyczy to zarówno niewielkich hal, jak i tych rozległych, o bardziej złożonej konstrukcji. Jednak nie tylko czas budowy zdecydował o ich powodzeniu. Przyczyniła się do tego także uniwersalność i wielorakie możliwości wykorzystania. Najbardziej podstawową rolą, jaką stalowa konstrukcja może spełniać w gospodarstwie, jest wiata. To zresztą budynek najprostszy, którego konstrukcja jest najmniej skomplikowana. To zadaszenie, którego funkcją wiaty jest ochrona przed deszczem, śniegiem, wiatrem i działaniem innych potencjalnie niebezpiecznych czynników atmosferycznych. Na tym oczywiście nie kończy się rola obiektów ze stali. Świetnie sprawdzają się one bowiem również jako budynki inwentarskie oraz garażowe.

Często są również wykorzystywane jako magazyny płodów rolnych czy składy narzędzi. Zdarza się, że pełnią rolę pomieszczeń warsztatowych, służących do prostych prac i podstawowych napraw sprzętu, które rolnik jest w stanie wykonać we własnym zakresie. Na korzyść hal przemawia także łatwość, z jaką można je rozbudowywać. Z tym wiąże się również duża powierzchnia użytkowa, którą można uzyskać w stosunkowo prosty sposób.