Inteligentny dom w województwie pomorskim

Wiele się ostatnio mówi o inteligentnym domu. Jak można sprawić, by dom stał się z technologicznego punktu widzenia inteligentny i co można w ten sposób zyskać? Jakie urządzenia składają się na inteligentny dom i jak to wszystko działa? Czas odpowiedzieć na najważniejsze pytania na ten temat.

 

Na czym polega koncepcja inteligentnego domu?

inteligentny dom pomorskieInteligentny dom w języku angielskim nosi nazwę Smart Home. Termin ten to zbiorcza nazwa dla systemów i urządzeń do automatyki domowej. Innymi słowy, inteligentny dom to taki, z którym domownicy są w stanie się porozumieć i któremu mogą wydawać różnego rodzaju polecenia, inteligentny dom pomorskie spełnia wszystkie te wymagania. Założenie koncepcji inteligentnego domu jest takie, by zmaksymalizować funkcjonalność i komfort mieszkania, a jednocześnie wnieść bezpieczeństwo na najwyższy poziom. W parze z tym powinno jeszcze iść zmniejszenie kosztów życia a przede wszystkim: obniżenie rachunków za prąd. Konkretne wskazówki na start znajdziecie w artykule o inteligentnych domach – od czego zacząć? jakie są produkty inteligentnego domu? Na inteligentny dom składa się wiele różnych urządzeń – im jest ich więcej, tym bardziej inteligentne staje się nasze mieszkanie. Jedne komponenty odpowiadają za bezpieczeństwo, drugie poprawiają komfort, a jeszcze inne mogą przynieść oszczędności. Wyposażamy nasze domy w coraz to nowocześniejsze urządzenia – innowacyjny sprzęt AGD, ogromne płaskie telewizory i systemy audio o kinowej jakości. Wciąż jednak często korzystamy z wszystkich tych dobrodziejstw w tradycyjny, niezbyt efektywny i efektowny sposób. Trzeba bowiem wiedzieć, że naprawdę nowoczesny dom to dom inteligentny. Podstawą inteligentnego domu jest tzw. Internet Rzeczy czyli koncepcja przedmiotów połączonych w sieć, które mogą się komunikować między sobą i z którymi skomunikować mogą się też sami użytkownicy. Choć może to brzmieć jak coś niezwykle złożonego i zagmatwanego, w rzeczywistości, pomijając technologiczny aspekt całego przedsięwzięcia jest to proste. Systemy inteligentnego domu mogą wykorzystywać łączność radiową na niestandardowym paśmie albo też korzystać z jednego ze standardów komunikacyjnych: Wi-Fi, co pozwala sterować urządzeniami bezpośrednio z poziomu komputera lub smartfona lub Z-Wave/ZigBee, które najprościej byłoby opisać jako: energooszczędna komunikacja wewnątrz mieszkania.

Najlepiej wytłumaczyć to na przykładzie: korzystając z samego tylko smartfona domownicy są w stanie kontrolować temperaturę w pomieszczeniach oraz kolor i natężenie oświetlenia, włączać i wyłączać urządzenia podłączone do gniazdek elektrycznych, a także oglądać wideo na żywo z monitoringu. A wiele z tych czynności mogą wykonywać nawet wtedy, gdy znajdują się z dala od swojego miejsca zamieszkania.