Jak bada się twardość materiałów?

Bardzo często okazuje się, że użyty podczas produkcji surowiec negatywnie wpływa na wytrzymałość końcowego produktu. Dlatego tez surowce i materiały produkcyjne są poddawane rygorystycznym testom. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie wad fabrycznych danego produktu.

Do czego służą twardościomierze?

twardościomierz vickersaJakiś czas temu producenci i właściciele zakładów produkcyjnych zaczęli mocniej przykładać się do wyboru odpowiednich surowców produkcyjnych. Jak bowiem się wielokrotnie okazywało, to właśnie niska jakość użytego w produkcji materiału powodowała, że nowo powstały produkt czy też partia produktów miała poważne wady fabryczne. Oczywiście wiązało się to dla danego producenta z bardzo dotkliwymi startami finansowymi. Obecnie więc producenci bardziej restrykcyjnie podchodzą do wyboru surowców produkcyjnych, a każdy surowiec jest dodatkowo poddawany testom, do czego wykorzystywane są specjalne maszyny takie jak twardościomierz Vickersa. Nazwa tej maszyny wchodzącej w skład grupy maszyn wytrzymałościowych pochodzi od jej wynalazcy i przy jej pomocy bada się przede wszystkim wytrzymałość danego materiału biorąc pod uwagę jego twardość. Ten parametr jest badany według skali Vickersa, dzięki czemu można bardzo szybko określić, czy nadaje się on do wykorzystywania w produkcji danego towaru czy też przedmiotu. Twardościomierze Viskersa są przede wszystkim używane do badania tych surowców które mają być wykorzystywane do budowy elementów narażonych podczas codziennej pracy na duże obciążenia. Mowa tu głównie o elementach mechanicznych maszyn i pojazdów, takich jak tuleje, przekładnie czy też tłoki silnika. Typowy, nowoczesny twardościomierz Vickesra do badania twardości danego surowca wykorzystuje różne technologie, lub połączenie technologii optycznej, mechanicznej a także i czujniki elektroniczne. Dodatkowo, obecnie urządzenia te wyposaża się dodatkowo w wyświetlacz LCD, dzięki któremu obsługa tych urządzeń jest znacznie prostsza, a odczytanie wyników pomiarów również nie jest obarczone ryzykiem błędu. Twardościomierze Viskersa wyróżnia także bardzo wysoka dokładność pomiaru, nie dostępna dla innych maszyn wykonujących podobne badania twardości różnych materiałów oraz stosunkowo prosta obsługa.

Każdy surowiec, która ma być wykorzystywany w produkcji, powinien być poddany odpowiednim badaniom. Dzięki temu zyskamy gwarancję, że jego użycie w produkcji nie powoduje nieprawidłowości w działaniu wyprodukowanego elementu. Do testów surowców wykorzystywane są różne maszyny które muszą cechować się dokładnością pomiarów.