Jak działają kolektory słoneczne

Urządzenia te są przede wszystkim wykorzystywane do aktywnego ogrzewania słonecznego i umożliwiają podgrzewanie wody do użytku osobistego. Kolektor słoneczny to urządzenie, które gromadzi i / lub koncentruje promieniowanie słoneczne ze Słońca. Te kolektory są zazwyczaj montowane na dachu i muszą być bardzo solidne, ponieważ są narażone na różne warunki pogodowe.

Kolektory słoneczne ogrzewają wodę

kolektor słoneczny z jaworznaZastosowanie tych kolektorów słonecznych stanowi alternatywę dla tradycyjnego podgrzewania wody użytkowej za pomocą podgrzewacza wody, potencjalnie zmniejszając koszty energii w miarę upływu czasu. Podobnie jak w warunkach domowych, wiele takich kolektorów można łączyć w szeregi i wykorzystywać do generowania energii elektrycznej w elektrowniach słonecznych. Istnieje wiele różnych typów kolektorów słonecznych, ale wszystkie z nich są zbudowane z myślą o tym samym podstawowym założeniu. Ogólnie rzecz biorąc, istnieje materiał, który jest wykorzystywany do zbierania i skupiania energii od Słońca i wykorzystywania jej do podgrzewania wody. Najprostsze z tych urządzeń wykorzystuje czarny materiał otaczający rury, przez które przepływa woda. Czarny materiał bardzo dobrze pochłania promieniowanie słoneczne, a materiał ogrzewa wodę. Jest to bardzo prosty projekt, ale kolektor słoneczny z jaworzna, czy innego miejsca w Polsce może być bardzo złożony. Płyty pochłaniające można stosować, jeśli wzrost temperatury nie jest konieczny, ale ogólnie urządzenia, które wykorzystują materiały odblaskowe do skupiania światła słonecznego, powodują większy wzrost temperatury. Te kolektory są po prostu metalowymi skrzynkami, które mają pewnego rodzaju przezroczyste przeszklenie jako przykrycie na ciemnej płycie absorbera. Boki i spód kolektora są zwykle pokryte izolacją, aby zminimalizować straty ciepła w innych częściach kolektora. Promieniowanie słoneczne przechodzi przez przezroczysty materiał oszklenia i uderza w płytę absorbera. Ta płyta nagrzewa się, przenosząc ciepło do wody lub powietrza, które jest utrzymywane między szybą a płytą absorbera. Czasami te płyty absorbera są malowane specjalnymi powłokami zaprojektowanymi tak, aby lepiej absorbowały i zatrzymywały ciepło niż tradycyjna czarna farba. Płytki te są zwykle wykonane z metalu, który jest dobrym przewodnikiem – zwykle miedzi lub aluminium. Ten typ kolektora słonecznego wykorzystuje szereg rur do podgrzewania wody do użycia.

Rurki te wykorzystują próżnię lub przestrzeń ewakuowaną do przechwytywania energii słonecznej przy jednoczesnym zminimalizowaniu utraty ciepła do otoczenia. Mają wewnętrzną metalową rurkę, która działa jak płyta absorbera, która jest połączona z rurą cieplną, aby przenosić ciepło zebrane ze Słońca do wody. Ta rura cieplna jest zasadniczo rurą, w której zawartość płynu znajduje się pod bardzo szczególnym ciśnieniem.