Jak działają pieluszki wielorazowe?

Statystyczny maluch spędza w pieluchach około 25 tys. godzin.. Towarzyszą one mu dniem i nocą przez pierwsze 2 – 3 lata życia. W nich śpi i bawi się. Na pierwszy rzut oka, pieluszki jednorazowe, wydają się być świetnym wynalazkiem. Są ogólnie dostępne, wygodne w użyciu, lekkie, chłonne i nie przeciekają. Przewinięcie dziecka trwa dosłownie kilka sekund, a zużytą pieluchę wyrzucamy do śmieci i nie borykamy się z praniem i suszeniem.

Zalety pieluszek wielorazowych

polecane pieluchy ekologiczne wielokrotnego użytkuDo niedawna, pampersy, były najlepszym przyjacielem rodzica, ponieważ były bardzo łatwe w używaniu. Nie trzeba ich prać ani prasować, a kiedy pampers zostaje zużyty, wystarczy go po prostu wyrzucić do kosza i założyć dziecku czysta pieluszkę. Pieluchy jednorazowe są bardzo chłonne, co idealnie sprawdza się w podróży lub w nocy. Polecane pieluchy ekologiczne wielokrotnego użytku są z materiałów, które są przyjazne dla skóry malucha. W pieluszce wielorazowej nie ma żadnych szkodliwych substancji chemicznych. Takie pieluchy są wykonane z materiałów wielokrotnego użytku – zazwyczaj bawełna lub bambus. Dzięki temu, u dzieci nie pojawiają się żadne zmiany alergiczne i odparzenia. Pieluchy bawełniane lub bambusowe nie rozkładają się tak długo jak ich jednorazowe odpowiedniki. Przy korzystaniu z pieluszek wielorazowych nie wytwarzamy tak dużej ilości śmieci. Są też tańsze od pieluch jednorazowych. Pieluchy wielorazowe można kupić w każdym dobrym sklepie z akcesoriami dla niemowląt i małych dzieci. Dostępne są różne rozmiary i modele takich pieluszek. Niektóre pieluszki wielorazowe są w tzw. rozmiarze one size i reguluje się je za pomocą rzepów lub roczków. Jednak większość pieluch można kupić w rozmiarach uzależnionych od wieku i wagi dziecka. W sklepach znajdziemy pieluszki w formie kieszonki, do której wkładamy chłonny wkład. Dostępne są również pieluszki w postaci formowanki, otulacza oraz pieluszki w formie all in one, czyli pieluszki formowane wszytej w otulacz. Żeby wyczyścić taką pieluszkę wystarczy wyprać ja w temperaturze 40ºC.

Te pieluszki można prać wraz z innymi dziecięcymi ubraniami, ponieważ one nie farbują. Do prania pieluszek wielokrotnego użytku zazwyczaj stosuje się połowę normalnej dawki proszku do prania i nie stosuje się zmiękczacza, ponieważ zatyka on pory w mikropaku i powoduje przeciekanie. Nie powinno się ich wirować powyżej 1000 obrotów na minutę. Absolutnie nie wolno prasować pieluszek wielorazowych, jak również nie można suszyć ich na kaloryferach, na pełnym słońcu i bezpośrednio przy źródłach ciepła.