Jak obrabiać pleksi?

Obróbka niektórych materiałów, w szczególności różnego rodzaju tworzyw sztucznych może sprawić pewne problemy. Przyczyną jest naturalna kruchość tego typu surowców, przez co kompletnie nie nadają się one do obróbki mechanicznej. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie obróbka takich materiałów z wykorzystywaniem lasera.

Czy można ciąć plexi przy pomocy lasera?

niedrogie cięcie plexi laseremObróbka niektórych rodzajów surowców może  być bardzo problematyczna, szczególnie gdy mówimy o pewnych rodzajach tworzywa sztucznego. Problemem nie jest jednak duża wytrzymałość, czy trwałość tych surowców, ale wprost przeciwnie – ich wrodzona delikatność. Z tego też względu obróbka takich materiałów przy pomocy frezarki czy piły tarczowej może spowodować ich pokruszenie. Właśnie z tego względu tak ogromną popularnością cieszy się obecnie niedrogie cięcie plexi laserem. Ten rodzaj obróbki jest obecnie wykonywany przez wiele różnych zakładów. Cięcie plexi przy pomocy lasera jest najlepszym rozwiązaniem z kilku względów. Przede wszystkim ciecie nawet bardzo cienkich plexi pryz pomocy lasera nie będzie związane z ryzykiem pokruszenia czy też popękania tego bardzo wrażliwego materiału w przeciwieństwie do obróbki mechanicznej. Laser bowiem używa pewnej odmiany obróbki termicznej, stapiając plexi w wybranym miejscu. Doświadczony operator, przy pomocy lasera może uzyskać niezwykle równe i bardzo dokładne krawędzie obróbki, co w przypadku innych rodzajów obróbki jest nie do uzyskania. Co więcej, po cieciu plexi laserem nie będzie wymagane wykonywanie poprawek, dzięki czemu w krótkim czasie w ten sposób może przeciąć wiele różnych plexi. Jest to bardzo ważne w kontekście faktu, że szybkość jest bardzo ważnym czynnikiem decydującym o sukcesie zakładów produkcyjnych. Co jeszcze chyba ważniejsze, ciecie plexi pryz pomocy lasera jest tym rodzajem obróbki, który jest w pełni powtarzalny. Dzięki temu tnąc kilkaset różnych plexi na mniejsze arkusze możemy mieć pewność, że wszystkie zostaną przecięte z bardzo porównywalną dokładnością. Wszystko to decyduje o powodzeniu wykorzystywania lasera w obróbce nie tylko pelxi, ale także wielu innych wrażliwych materiałów i tworzyw sztucznych. Ważne jednak, aby obróbkę przy pomocy lasera zlecać doświadczonym zakładom, którzy uzyskają satysfakcjonujące nas rezultaty.

Wbrew pozorom, to obróbka materiałów bardzo delikatnych, a nie solidnych i wytrzymałych jest znacznie trudniejszym zadaniem. Takie materiały bowiem znacznie łatwiej jest uszkodzić podczas nieostrożnych prób obrabiania. Ważne jest także dobranie odpowiedniego rodzaju obróbki do właściwości surowca.