Jak ogrzewać pacjenta?

Działania podejmowane przez personel medyczny na sali operacyjnej przy pacjencie są naprawdę istotne, ponieważ w wielu przypadkach są one związane z ratowaniem życia i zdrowia. Taka ingerencja w organizm jest zawsze poważna i dlatego wszystkie szczegóły powinny być odpowiednio dopracowane, ponieważ tylko i wyłącznie wtedy można rzeczywiście zapewnić pacjentowi bezpieczeństwo i zdecydowanie zwiększyć szansę na sukces. Wiele osób nawet nie ma pojęcia, dlaczego ogrzewanie pacjenta jest tak ważne. Wyjaśniono to poniżej.

Jak dbać o bezpieczeństwo ogrzewanego pacjenta?

ogrzewanie pacjentów podczas operacjiNawet elementy odpowiadające za ogrzewanie mogą stanowić zagrożenie, wtedy gdy będą wytwarzały zbyt wysoką temperaturę. Dlatego w przypadku tych wykorzystywanych na salach operacyjnych znajdują się tam zawsze czujniki i różne elementy pozwalające na naprawdę łatwe kontrolowanie tej temperatury. Czasami temperaturę ciała trzeba będzie obniżyć, bo szczegóły zależą zawsze od wykonywanego zabiegu. Skutecznym rozwiązaniem jest koc układany bezpośrednio na stole operacyjnym, bo dzięki temu, że pacjent na nim leży to nie ma problemu z ogrzewaniem konkretnych części ciała. Dokładnie to samo rozwiązanie może być z powodzeniem stosowane również poza salami operacyjnymi na przykład tam, gdzie pacjenci się wybudzają. Ogrzewanie pacjentów podczas operacji może odbywać się w sposób mniej bezpośredni. Chodzi bowiem o to, aby temperatura w konkretnym pomieszczeniu utrzymywała się na podobnym poziomie, ale systemy ogrzewania muszą funkcjonować w taki sposób, aby nie rozpraszać personelu medycznego, ponieważ często musi wykonywać czynności wymagające ogromnej precyzji. Również płyny infuzyjne mogą być błyskawicznie ogrzewane pomimo tego, że wykorzystywane w tym celu urządzenia mają stosunkowo niewielkie rozmiary. W przypadku tych rozwiązań wykorzystywanych na salach operacyjnych bardzo ważne jest to, że są one wykonywane z takich materiałów, aby nigdy nie były dobrym środowiskiem do rozwoju dla różnych drobnoustrojów, bo te przy otwartych ranach u pacjenta mogłyby stanowić naprawdę poważne zagrożenie dla jego życia i zdrowia. Wiele takich powierzchni w razie potrzeby można po prostu odkazić.

Trzeba wiedzieć, że podczas operacji utrzymanie temperatury ciała pacjenta na stałym poziomie jest ważne i stosunkowo trudne. Między innymi dlatego, że jest on pozbawiony swojego standardowego ubrania, które stanowiło przecież ochronę przed zimnem. Szczegóły zależy oczywiście od tego, jaka dokładnie część ciała była operowana u konkretnego pacjenta, bo w każdym przypadku może to wyglądać zupełnie inaczej. Produkty ogrzewające pacjentów podczas operacji są często tak wykonywane, aby mogły być wykorzystywane wielokrotnie.