Jak organizować przestrzeń w fabryce?

W niektórych zakładach pracy czy produkcyjnych, które są wyposażone w pomieszczenia o dużych rozmiarach, może zaistnieć konieczność szybkiego podziału takiej przestrzeni na mniejszą. Chodzi tu między innymi o zabezpieczenie pracowników przed kontaktem z kurzem, pyłem, czy też oparami lakieru. W takich sytuacji nie wydziela się oddzielnych stref przy pomocy ścianek, ale za pomocą praktycznej plandeki.

Zastosowania kurtyn materiałowych

kurtyny materiałowePrzedsiębiorstwa takie jak hale produkcyjne, zakłady chemiczne, czy też zakłady lakiernicze zazwyczaj znajdują się w przestronnych halach. W związku z tym zazwyczaj takie przedsiębiorstwa są zlokalizowane w dwóch, lub nawet jednym dużym pomieszczeniu. Dlatego też właściciele tego typu zakładów starają się rozplanować lepiej w nich przestrzeń. Chodzi tu przede wszystkim o to, aby pracownicy, którzy nie muszą mieć kontaktu z oparami lakieru samochodowego, kurzem czy też pyłem byli od niego odseparowani. W tym celu najczęściej są wykorzystywane kurtyny materiałowe, które umożliwiają szybką i sprawną organizację przestrzeni w danym przedsiębiorstwie. Takie kurtyny, są zazwyczaj wykonane z takich materiałów, które sprawiają, że faktycznie nie przepuszczają one wody, powietrza, dymu, kurzu czy też pyłu. Dzięki temu, w wymienionych wcześniej przedsiębiorstwach, sprawdzą się one doskonale przy tworzeniu przegród pomieszczeń, ścianek do zamknięcia bardzo dużych przestrzeni w danym zakładzie, oraz w myjniach samochodowych, do tworzenia ścianek pomiędzy poszczególnymi stanowiskami pracy. Dzięki temu, kurtyny materiałowe bardzo dobrze i pozytywnie wpływają na komfort pracy i na jej organizację, warunkiem jest jednak wybór takich kurtyn, które faktycznie spełnią dobre funkcje izolacyjne i są odpowiednio użyte. Warto dodać, że maja one kilka znaczących przewag nad rozwiązaniami takimi jak tworzenie ścianek działowych. Przede wszystkim, kurtyny materiałowe, można bez problemu zamontować i zdemontować, gdy nie będą już potrzebne. Istnieją również takie kurtyny materiałowe, które bez żadnych problemów można odsunąć na bok, gdy z jakiś względów będą na przykład zaburzać komunikację. Dodatkowo, takie plandeki mogą być także wyposażone w praktyczne okna, a także i nadruki z lokiem naszej firmy. Nie dziwi więc rosnąca popularność tego rozwiązania.

Właściwa organizacja przestrzeni w przestronnych halach produkcyjnych i myjniach jest niezmiernie istotna. Wpływa bowiem ona znacząco na to, jaki jest komfort pracy  poszczególnych osób, zatrudnianych w danym zakładzie. Obecnie coraz częściej do organizacji przestrzeni wykorzystuje się specjalne plandeki.