Jak wybrać dobrą wagę samochodową?

 

Większość z nas posiada wagi domowe, na których sprawdza masę swojego ciała, czy też wagi spożywcze, na których można ważyć składniki, które wykorzystujemy chociażby do pieczenia ciasta. Jednak mają one jeszcze więcej zastosowań i nie spotkamy ich tylko w domu, czy sklepie, ale także w magazynach czy fabrykach. Głównie weryfikuje się na nich wagę różnych produktów, czy też samochodów dostawczych, jednak w takich przypadkach ich konstrukcja musi być naprawdę wytrzymała.

Rodzaje wag samochodowych

wagi najazdoweDużych przemysłowych wag używa się głównie do sprawdzania masy samochodów ciężarowych i dostawczych. Przewożą one często bardzo ważne produkty i mogą zabrać ich tylko odpowiednią ilość. Poza tym niektóre mosty, czy wiadukty mają wprowadzone ograniczenia i nie można na nie wjeżdżać jeśli przekroczymy ustaloną wagę. Może to doprowadzić do naruszenia konstrukcji i tym samym jej zawalenia, bądź konieczności wzmocnienia czy naprawy. Duże wagi przemysłowe znajdują się głównie w magazynach gdzie rozładowuje się towary, które czasami przyjeżdżają do Polski z całej Europy. W sklepach branżowych znajdziemy duży wybór tych urządzeń, dzięki temu będziemy mogli bez problemu zainstalować je w każdym pomieszczeniu. Wagi dzielą się głównie na stacjonarne i mobilne. Te z kolei możemy podzielić na elektroniczne, mechaniczne, elektroniczno-mechaniczne, najazdowe, zagłębione, stalowe, betonowe i oczywiście stalowo-betonowe. Najpopularniejsze są wagi najazdowe. Głównie ze względu na swoją uniwersalność. Można je bez problemu zainstalować na przykład zaraz obok bramy wyjazdowej. Są one wpuszczone w podłogę, więc nie przeszkadzają nam również przy jeżdżeniu po całym obiekcie. Ważnym elementem, o którym musimy pamiętać podczas zakupu takiej wagi przemysłowej jest dostosowanie jej odpowiednio do samochodów, które będziemy ważyć. Tym samym nie narazimy się na błędy w wynikach. Są wagi, które udźwigną tylko 15 ton i na nich głównie waży się auta osobowe. Na rynku dostaniemy również takie, na które bez problemu wjadą ciężarówki, których masa może wynosić nawet 60 ton. Jeśli pojazdy są dwuczęściowe, wtedy musimy zaopatrzyć się w dłuższą wagę. Jednak oprócz jej kupna, warto jest zainwestować także w specjalny szlaban, który pomoże kierowcy w dokładnym zaparkowaniu samochodu, tak by można było bez problemów dokonać pomiarów.

Kupując wagę przemysłową przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na to jaki ciężar jest w stanie udźwignąć. Nie narazimy się wtedy na przypadkowe jej uszkodzenia, ale też nasze wyniki nie będą wypaczone. Jeśli nie jesteśmy w stanie sami podjąć decyzji, warto porozmawiać z pracownikiem sklepu, bądź inną doświadczoną osoba, która pomoże nam przy wyborze oraz instalacji wagi.