Jak zadbać o rolki poliuretanowe?

Nie wszystkie rolki stosowane w maszynach wyglądają tak samo. Może się zdarzyć, że będą potrzebne nie tylko płytkie i gładkie kółka, lecz także rolki ze żłobieniami. W wózkach spotykanych na magazynach przydają się małe i zwykłe kółeczka, by łatwiej przewozić na nich przedmioty, jednak w przypadku wyspecjalizowanych maszyn, które mają dodatkowe żłobienia, trzeba również o nie zadbać, ale inaczej. Do czego właściwie służy poliuretan?

Właściwości poliuretanu i ich funkcje na rolkach

regeneracja rolki poliuretanowejPoliuretan jest bardzo wdzięcznym materiałem służącym do zabezpieczenia gumowych i kauczukowych elementów. Dzięki niemu wózek wyposażony w kółka z tworzywa mają większą tolerancję na drgania i nie trzeba martwić się, że przewożony artykuł zniszczy się lub spadnie. W przypadku rolek, czyli butów wyposażonych w kilka kółek poliuretanowych, muszą one być dostosowane do poruszania się w szybkim tempie po różnych powierzchniach, od asfaltu po chodnik. Jako że na co dzień jeżdżąc możne zdarzyć się potknięcie i wypadek, producenci rolek dbają, by ich kółeczka nie sprawiały kłopotów nawet najmłodszym użytkownikom ruchu, którzy są podatni na częste wypadki i najczęściej dopiero uczą się jazdy na rolkach. Może się niekiedy okazać, że regeneracja rolki poliuretanowej jest niezbędna, bo materiał pokrywający łożysko nie należy do najnowszych i najzwyczajniej w świecie zdarł się od wielokrotnego jeżdżenia. Wtedy należy oddać rolki do zakładu, w którym fachowcy odnowią powłokę poliuretanową i będzie można ponownie korzystać z nich. Na przykładzie rolek przeznaczonych do innych maszyn można pokazać, jak wygląda proces nakładania ochronnej warstwy. Na każdą oczyszczoną rolkę nakłada się elastometr poliuretanowy, który zapobiega ponownemu zużyciu elementu. Zabieg można wykonywać bez względu na kolor i wielkość rolek, toteż bardzo często decydują się na nie przedsiębiorcy zajmujący się różnymi sektorami przemysłu. Takie rolki są możliwe do dalszego użytkowania, zaraz po wyschnięciu, które nie trwa dugo.

O tym, jakie kółka pasują do danej maszyny, decyduje w głównej mierze ich twardość. Wiadomo, że do przewożenia wielu ciężkich elementów ta twardość kółek musi być zwiększona, a przy rolkach do jazdy dla dzieci można pokusić się o nieco miększe kółka. Potraktowane poliuretanem kółka znacznie różnią się od zwykłych, co również przekłada się na ich twardość, ale można być pewnym, że o wiele lepszym rozwiązaniem jest jazda na zabezpieczonych kółkach, ale nieco twardszych, niż na miększych i niezabezpieczonych.