Jak znaleźć dobrą księgową?

W niektórych branżach nie ma miejsca na pomyłki, bo każda z nich może sporo kosztować. Rachunkowość niewątpliwie należy do tych, w których mogą się odnaleźć jedynie osoby pracowite, dokładne i terminowe. W biurach rachunkowych przed piętnastym i dwudziestym piątym zawsze panuje gorączkowa atmosfera, z powodu zbliżających się terminów sporządzenia odpowiednich zestawień i wyliczeń.

Co muszą umieć księgowi?

dobra księgowa z gdańskaŻeby w ogóle zostać samodzielnym księgowym, trzeba skończyć odpowiednie studia wyższe, które zapewnią niezbędne podstawy. Pięć lat na kierunku Rachunkowość i Podatki pozwala na zdobycie wszechstronnej wiedzy z zakresu księgowości, choć nie jest to równe doświadczeniu. Można również iść drogą na skróty i skończyć specjalny kurs dla przyszłych księgowych, który także przygotowuje do tego zawodu, ale w znacznie okrojonym zakresie. Księgowi muszą się uczyć przez cały czas swojej pracy zawodowej, ponieważ przepisy się zmieniają co roku. Dobra księgowa z Gdańska na pewno znajdzie pracę w prywatnej firmie lub w biurze rachunkowym na korzystnych warunkach. Im większe ma doświadczenie i wiedzę, tym lepsze wynagrodzenie może otrzymać. Główni księgowi przeciętnie zarabiają od dwóch i pół do nawet sześciu tysięcy złotych netto, więc jest to znacznie więcej niż najniższa krajowa. Praca na takim stanowisku wymaga dużej odpowiedzialności, samodyscypliny, terminowości i dokładności. Księgowi przede wszystkim zajmują się prowadzeniem podatkowej książki przychodów i rozchodów dla jednoosobowych działalności gospodarczych, pełnych ksiąg rachunkowych dla spółek czy kart podatkowych. Każdego miesiąca wprowadzają do systemu komputerowego wszystkie koszty i przychody udokumentowane fakturami i na ich podstawie dokonują niezbędnych wyliczeń. Może i jest to monotonna praca, ale wymaga dużej dokładności, ponieważ wystarczy, aby na jednym koncie analitycznym lub syntetycznym brakowało jednego grosza i już nie zamknie się miesiąca. Dlatego też tak ważna jest dokładność, dzięki której oszczędzimy sobie dużo cennego czasu.

Zawsze najlepiej, aby księgowy posiadał wyższe wykształcenie kierunkowe i przynajmniej kilka lat pracy na samodzielnym stanowisku. Dzięki temu poradzi sobie z większością spraw wynikających z prowadzenia rozliczeń. Na jakość pracy księgowych wpływa też dobra organizacja pracy, dzięki czemu są oni w stanie zająć się wieloma sprawami jednocześnie. Dobry księgowy zawsze będzie pożądany przez firmy, które cenią sobie profesjonalizm i wysokie kompetencje zatrudnianych pracowników.