Jaki kurs wybrać?

Istnieje kilka rodzajów kursów wspinaczkowych. Ich charakterystyka jest różna, ale każdy z nich jest autoryzowany przez Polski Związek Alpinizmu, który wydaje dyrektywy programowe dotyczące poszczególnych kursów, a także daje im certyfikację, dzięki czemu absolwenci takich kursów mogą być honorowani przez poszczególne instytucje, które tego typu autoryzacji wymagają. Warto zapoznać się z różnymi rodzajami kursów, żeby móc wybrać kurs odpowiedni dla siebie.

Kursy dla każdego

kurs wspinaczkowy cenaPolski Związek Alpinizmu dzieli wspinaczkę na dwa główne rodzaje: pierwszy z nich to wspinaczka letnia, drugi, to wspinaczka zimowa. Wśród kursów wspinaczki letniej wymienić możemy: kurs wspinaczki na sztucznej ścianie, kurs wspinaczki skalnej na drogach zabezpieczonych, kurs wspinaczki skalnej autoasekuracyjnej, pełny kurs wspinaczki, kurs wspinaczki skalnej wielowyciągowej po drogach ubezpieczonych oraz kurs taterniczy. Kurs taterniczy jest jedynym kursem, przygotowującym wspinacza do pokonywania dróg o charakterystyce górskiej w Polsce. Cała reszta, dostarcza nam wiedzy teoretycznej i praktycznej, jedynie w skali wspinaczki po drogach skalnych. Ceny kursów wspinaczkowych letnich w Polsce wahają się od 200 złotych za kurs wspinaczki po ścianie do 3000 złotych za taternicki kurs wspinaczkowy Cena wśród kursów wspinaczkowych waha się w zależności od czasu kursu oraz od jego charakterystyki. Kursy taternickie to całodzienne wędrówki i wspinanie się w trudno dostępnych rejonach Tatr polskich i słowackich. Niektóre szkoły wspinaczkowe zapewniają również dojazd, zakwaterowanie oraz wyżywienie. Standardem jest samodzielna troska kursanta o te 3 aspekty pobytu na kursie. W przypadku kursów taternickich, jeżeli już firma organizująca szkolenie zapewnia nocleg, to ma ona miejsce w którymś ze schronisk bądź budynków Polskiego Związku Alpinizmu, np. w słynnej Betlejemce. W ramach kursów zimowych Polski Związek Alpinizmu wyróżnia trzy rodzaje kursów: zimowy kurs wspinaczkowy i zimowe kursy turystyki wysokogórskiej I i II stopnia. Ceny w tym segmencie dochodzą do kilku tysięcy złotych.

Oczywiście, żaden kurs nie jest w stanie nauczyć nas rozwagi w górach. Kurs nie, ale kontakt z górami tak. Im częściej będziemy przebywać w górach, im więcej kursów będziemy mieli za sobą, tym więcej zobaczymy i doświadczymy. Pula doświadczeń uczy, że tereny górskie są kapryśne i w wielu przypadkach nieprzewidywalne. Doświadczony wspinacz jest w stanie z pojedynczych symptomów wyciągnąć wiele wniosków. W konsekwencji tego typu wspinacze zabezpieczają nasze codzienne górski wędrówki.