Jaki materiał położyć na ogrzewanie podłogowe?

W nowoczesnych domach stosuje się dzisiaj bardzo popularne ogrzewanie podłogowe. Dzieli się ono na dwa rodzaje – wodne i elektryczne. Różnica polega jedynie na tym, w jaki sposób podgrzewana jest ułożona w podłodze instalacja. Ogrzewanie wodne podłączone jest do pieca centralnego, a elektryczne jak sama nazwa wskazuje tylko i wyłącznie do prądu. Zaletą takiego ogrzewania jest równomierne rozchodzenie się ciepła po całym pomieszczeniu. Czym przykryć taką instalację, żeby podłoga absorbowała ciepło z przewodów grzewczych?

Najlepszym rozwiązaniem są deski podłogowe

deska podłogowa ogrzewanie podłogowePodłogę na ogrzewaniu można wykończyć różnymi materiałami. Mogą to być kafelki, panele albo naturalna deska. Na pewno w tym zakresie warto zdać się na profesjonalistów przeprowadzających prace montażowe. Bo podłogę na ogrzewaniu montuje się inaczej niż zwykłą podłogę. Zanim przejdzie się do pokrycia podłogi to trzeba być w stu procentach pewnym, że całe ogrzewanie działa tak jak powinno. Dopiero po dokładnym sprawdzeniu ogrzewania można przejść do klejenia podłogi. W tym celu używa się specjalistycznego kleju, który musi być przystosowany do prac montażowych na ogrzewaniu podłogowym. Materiałem, który najlepiej się sprawdzi jest oczywiście deska podłogowa ogrzewanie podłogowe ma to do siebie, że bardzo sprawnie przekazuje energię cieplną a deski naprawdę dobrze absorbują takie emitowane z instalacji ciepło. Deski podłogowe są bardzo odporne na zmiany temperatury, ale trzeba je zamontować w odpowiedni sposób. Każdy przecież pamięta, że tradycyjną podłogę z desek wykonywało się poprzez przybijanie ich do zamontowanych na stropie legarów. W przypadku ogrzewania deski przykleja się do podłogi. Można zastosować deskę z innowacyjnym systemem zatrzasku, dzięki czemu ogranicza się ruchy podłogi i minimalizuje się ryzyko powstawania szczelin pomiędzy położonymi deskami. A jeśli ktoś woli inne rozwiązanie, to uzyskanie równie przyjemnego ciepła możliwe będzie przy zastosowaniu kafelek. I tak trzeba je zastosować w kuchni i w łazience i to właściwie do tych pomieszczeń nadają się najbardziej.

Nikt, kto buduje swój nowoczesny dom, nie montuje sobie samodzielnie ogrzewania podłogowego. No chyba, że jest się w tej dziedzinie specjalistą. Do zamontowania na ogrzewaniu podłogi też trzeba wynająć specjalistów. Musi się tym zająć ktoś kto będzie wiedział jakich materiałów w tym celu użyć. Trzeba też pamiętać o wykonywaniu czynności podgrzewania wylewki. Jest ona wymagana w przypadku jednej z technologii montażu podłogi z desek.