Jakie zrobić namiot tipi dla dziecka?

Jedną z bardziej popularnych przedmiotów dla dziecka w pokoju jest namiot, tak zwany tipi. Nic dziwnego, gdyż każdy z nas w dzieciństwie lubił budować domki z krzeseł i kocy aby później nosić tam różne zabawki, książki czy inne przedmioty do zabawy. Tipi jest uroczą dekoracją pokoju, a dla dzieci to idealna kryjówka, gdy chcą pobyć sami, schować się przed światem i rodzicami.

Produkt samodzielnie wykonany jest oryginalny

produkty handmade dla dzieciProdukty handmade dla dzieci są wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju, dlatego są tak popularne i dużo ofert można znaleźć w Internecie na różnych portalach aukcyjnych. Aby samodzielnie wykonać takie tipi potrzebna będzie maszyna do szycia. Materiały potrzebne to tkanina około 3,5m , tkanina na drzwi około 90 cm bieżących, tkanina na dno, może być również bawelniana. Kolejnym potrzebnym elementem są rzepy do przypięcia dna namiotu. Cztery drewniane elementy jako konstrukcja tipi – można wykorzystać trzonki do mioteł. Pianka usztywniająca lub inne usztywnienie. Nici potrzebne do szycia, w kolorze pokrycia, tkaniny. Przed rozpoczęciem wykrawania kształtu tipi na tkaninie należy zaprasować krajkę materiału a później krawędzie jeszcze raz zaprasowujemy. Rysujemy wzór, wykrój. Wykrajamy przód tipi, drzwi, boki i spód. Dno tipi lepiej wykroić na koniec, gdy będziemy mieli już całą konstrukcję, aby sprawdzić, czy wszystkie elementy się zgadzają i tipi powstaje wedlug naszego planu.  Musimy wykroić jeszcze prostokąty na troczki lub wykorzystać kolorowe tasiemki. Przygotowując front tipi musimy spiąć razem dwa elementy prawą stronę do lewej. Łączymy te dwa kawałki tkanin zszywając je i zostawiając jeden centymetr od brzegu. Zszywanie wykonujemy stopką do ściegu prostego. Prowadząc materał wzdłuż linii ściegowej maszyny będziemy mieć pewność, że materiał jest prosto zszyty. Po połączeniu należy zaprasować szary element pod  spód, tak aby wystawał delikatnie. Następnym etapem jest wykonanie troczków, czyli paseczki, którymi będziemy związywać drzwi. Potrzebne są cztery takie paski o długości około 25 – 30 cm. W ten sposób zszywamy klejne elementy do siebie pamiętając o zostawieniu 1 cm odległości pomiędzy krawędziami materiałów. Zszywając linie łączenia elementów powstają tunele do włożenia drążków drewnianych, w tym przypadku są to trzonki od miotły. Na koniec zszywamy dno namiotu i wkładamy do środka ocieplający materiał. Piankę lub innego typu wyścielenie. Doszywamy rzepy i przyczepiamy dno namiotu do całej konstrukcji. Następnie za pomocą troczków łączmy drzwi i przypocowujemy drewniane elementy. 

Tak powstałe tipi, które może mieć wodoodpone dno, jeśli doszyjemy materiał wodoodporny może być wykorzysnae również w ogrodzie jako kryjówka przed słońcem. Na pewno każde dziecko będzie się ciekawie bawiło w takim wyjatkowym i unikatowym namiocie.