Kamienie w dekoracji ogrodu

 

Jeśli posiadamy ogród, zwracamy uwagę na jego szczególny wystrój. W końcu to dla nas wyjątkowe miejsce relaksu, spotkań z przyjaciółmi, czy rodzinnych zabaw. W dekoracji naszego kawałka zieleni pomocne są kolorowe kwiaty, zasadzane krzewy i drzewa, a także wiele innych dodatków. Sztuczne elementy naszego ogrodu potrafią być równie piękne, co ich naturalne odpowiedniki, jednak są dużo bardziej trwało i praktyczne, nieraz też są dużo tańsze.

Sztuczne kamienie w ogrodzie

sztuczne kamienie do ogroduJeśli w naszym ogrodzie posiadamy strumień lub oczko wodne, niezależnie od tego czy jest ono naturalne, czy sztucznie przez nas wytworzone, ozdobne kamienie będą niezastąpione. W naturalnych oczkach wodnych dodadzą elegancji i różnorodności. W sztucznie uformowanych stawach zakryją wystające folie uszczelniające dno. Możemy wybierać wśród kolorów i struktur sztucznych kamieni, mając pewność, że będą one dokładnie takie, jakie zamówimy. Szukając naturalnych brył spędzilibyśmy mnóstwo czasu na szukaniu surowców o pasującej barwie i wybieraniu z nich tych, które są dla nas nieodpowiednie. Jak przed każdym zakupem dobrze jest upewnić się na co przeznaczamy nasze pieniądze. Wśród obecnych ofert na pewno znajdziemy kamienie dekoracyjne idealne dla nas. Pozostaje jedynie kwestia ceny – porównajmy do siebie kilka sprawdzonych firm i zobaczmy, co będzie dla nas szczególnie korzystne. Przy szukaniu oszczędności pamiętajmy jednak o zadbaniu o odpowiednią jakość materiałów – by kamienie wyglądały schludnie ale też naturalnie. Sztuczne kamienie do ogrodu muszą być dopasowane do celów, na jakie je przeznaczymy. Inne będą lepiej sprawdzać się przy oczkach wodnych, inne przy wysypaniu podjazdu i jeszcze inne do rozsypania luzem między grządkami z zielenią. Efektowne są też duże głazy, które już pojedynczo stają się ozdobą ogrodu, a ustawione obok siebie bryły o różnym rozmiarze i kształcie dodadzą otoczeniu szczególnego charakteru. Z jednej strony możemy dobrać takie kamienie, które wtopią się w nasz krajobraz, z drugiej strony mogą one tworzyć ciekawe kontrasty i wzory.

Kamienie są z reguły trwałe i wytrzymałe. Cechują się większą wytrzymałością niż drewno i kora, przy tym mogą przebywać w ogrodzie przez cały rok – nie straszne im upały i mrozy. Prócz funkcji estetycznych kamienie w naszym ogrodzie potrafią spełniać też praktyczne role – jak utrzymanie odpowiedniej wilgotności gleby w miejscu zasadzenia wymagającej roślinności itp. W donicach ogrodowych będą dodatkowym obciążeniem, chroniącym naczynie i roślinę przed silnym wiatrem.