Kiedy stosować dodatek do olejów silnikowych?

Podczas pracy olej ulega rozcieńczeniu z powodu zniszczenia polimerowego zagęszczacza i olej zaczyna tracić lepkość. Aby przywrócić charakterystykę lepkości, właściciel samochodu może użyć dodatku zagęszczającego. Zastosowanie dodatku zwiększy lepkość oleju, ciśnienie w układzie i zmniejszy straty oleju. Zapobiega to przedwczesnemu zużyciu spowodowanemu niskim ciśnieniem oleju.

Jak działają dodatki do olejów benzynowych?

dobry dodatek do oleju silników benzynowychCzęstym problemem, kiedy przydatny okazuje się być dodatek do oleju silników benzynowych jest brud w silniku. Z reguły, nawet jeśli przestrzegane są wymagania instrukcji obsługi, zanieczyszczenia w silniku akumulują się już do kilkudziesięciu tysiącach kilometrów. Jeśli nic nie zostanie zrobione, zanieczyszczenie będzie postępowało, prowadząc do zwiększonego zużycia w wyniku słabej cyrkulacji oleju. Głównym rozwiązaniem problemu jest regularne stosowanie dodatków, płukanie oleju. Dobry dodatek do oleju silników benzynowych jest przeznaczony na sto pięćdziesiąt do trzystu kilometrów biegu. Jest bardzo skuteczny. Płukanie składa się z tych samych składników detergentowych, które są stosowane w olejach silnikowych, ale w znacznie wyższych stężeniach. Ponadto dodatki służą do rozcieńczania oleju i poprawiania jego cyrkulacji w drobnych szczelinach. Prawidłowe płukanie nie usuwa dużych cząstek zanieczyszczeń, ale delikatnie i warstwa po warstwie przekształca te zanieczyszczenia w stan rozpuszczony, pozwalając im opuścić silnik podczas spuszczania starego oleju. Również w składzie płukanek, podobnie jak w oleju silnikowym, koniecznie są obecne składniki zapobiegające zatarciom, które chronią silnik podczas procesu płukania. Płukanie przywraca sprawność układu olejowego, zmniejsza zużycie, poluzowuje zakleszczone pierścienie, eliminuje dym i utrzymuje sprawność mechanizmów hydraulicznych silnika. Stosowanie tych dodatków może więc znacznie wydłużyć żywotność silnika. Nowoczesne oleje silnikowe składają się z oleju bazowego oraz kompozycji dodatków. Ich łączna zawartość w gotowym oleju zależy od poziomu jego właściwości użytkowych i dla olejów najwyższych kategorii sięga nawet piętnastu procent.

Dodatki to materiały, które wzmacniają pozytywne naturalne właściwości oleju bazowego lub nadają mu niezbędne nowe właściwości. Formuła dodatku do oleju silnikowego samochodowego zazwyczaj zawiera kilka składników, z których każdy pełni określoną funkcję. Uzupełniają one wzajemnie swoją skuteczność, współdziałają ze sobą i nie powinny kolidować z najlepszym działaniem każdego składnika w złożonej mieszance.