Konieczność podawania suplementów koniom starszym

Wielu hodowców koni dba o zdrowie i kondycję swoich podopiecznych. Podają im wysokiej jakości karmę, a także suplementy, które wzbogacają ich dietę. Preparaty multiwitaminowe są konieczne w przypadku podawania gorszej jakości karmy, wspomagają także leczenia oraz rekonwalescencję po przebytych chorobach oraz urazach. Koniom warto podać także suplementy na stawy, które zapobiegają pojawieniu się zmian zwyrodnieniowych.

Suplementacja uzupełnia niedobory witamin u koni starszych

suplementy dla koni starszychPodawanie suplementów warto skonsultować z dietetykiem lub lekarzom weterynarii. Specjalista dokonuje analizy aktualnego stanu zdrowia zwierzęcia, sprawdza sposób jego żywienia, a także kondycję. Dzięki temu może dobrać preparat, który jest bezpieczny, a jego stosowanie przyniesie pożądane rezultaty. Starsze konie często mają problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Wynika to najczęściej z problemów z uzębieniem, które utrudniają przeżuwanie pokarmu. Istnieje wiele rozwiązań, które umożliwiają przywrócenie prawidłowej masy ciała, a także utrzymanie zwierzęcia w dobrej kondycji. Warto w takich sytuacjach ściągnąć po suplementy dla koni starszych. Ich podawanie należy poprzedzić wykonaniem badania krwi i kału, dzięki którym będzie można sprawdzić prawidłowe funkcjonowanie jelit, nerek i wątroby. Wykaże one także ewentualnie niedobory składników odżywczych. Witaminy i minerały mają ogromny wpływ na samopoczucie konia, ważne jest, by podawać je w sytuacjach, kiedy jest to konieczne. Suplementy dla koni starszych powinny zawierać większą dawkę wapnia, fosforu i magnezu. Minerały te bowiem odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie mięśni i kości. Koń senior powinien otrzymywać także cynk i selen. W podeszłym wieku zwierzęta często mają problemy z prawidłowym poziomem witaminy B i K, nie są w stanie właściwie pobierać ich z paszy objętościowej. W takich sytuacjach suplementacja witaminami jest niezwykle ważna. Warto sięgnąć także po witaminę C, która sprzyja zachowaniu zdrowia i witalności.

Doskonałym sposobem na zwiększenie przyswajalności składników odżywczych zawartych w paszy dla starszych koni jest podawanie probiotyków i prebiotyków. Poprawiają trawienie i usprawniają pracę układu pokarmowego. Pomocne bywa sięgnięcie także po preparaty na stawy, gdyż są one słabsze i sztywne. Zwierzęta w podeszłym wieku często zmagają się z obniżoną odpornością, co może skutkować zwiększoną podatnością na infekcje. Warto podawać sprawdzone suplementy, które zapewniają doskonałą kondycję i samopoczucie, zminimalizują ryzyko pojawienia się różnych schorzeń.