Kotły grzewcze i ich właściwości

 

Wybór najlepszego kotła grzewczego, który spełniałby wszystkie nasze wymagania, nie jest łatwy. Stajemy przed wyborem spośród dostępnych ekologicznych, wydajnych, bezpiecznych, wygodnych w obsłudze. Największą popularnością cieszą się zwłaszcza nowoczesne kotły grzewcze, które wyposażone są w wiele czujników i automatycznych sterowników zastępujących nas w procesie ogrzewania domów jednorodzinnych.

Wykorzystanie kotłów grzewczych w instalacji centralnego ogrzewania

kotły grzewczeNowoczesne kotły grzewcze dążą do jak najlepszej wydajności. Dostępne są takie, które pozwalają zaoszczędzić opał w 30% porównując do poprzednich modeli. Dzięki różnorodności na rynku źródeł ciepła możliwości wyboru są ogromne. Występują między innymi takie, które przygotowane są na spalanie paliw stałych i płynnych (czy też wielopaliwowych). Oferta wyróżnia zarówno kotły grzewcze sterowane ręcznie jak i automatyczne. Ze względu na rodzaj opału wyróżniaj się następujące kotły: gazowe – zasilane są propanem – butanem, gazem ziemnym. Dzięki możliwości zawieszenia ich, instalowane są w dowolnym miejscu. Może to być kotłownia lecz także kuchnia, łazienka czy też poddasze. Kolejnym rodzajem kotłów grzewczych jest taki, który spala węgiel. Są one najbardziej popularne, ich niska cena zachęca do zakupienia. Występują również w wersji z podajnikiem, który podnosi wygodę użytkowania. Równie tanie są kotły na drewno. W nowoczesnych modelach wykorzystują one specjalna technologię polegającą na generatorowym zgazowaniu. Ma ono na celu spowodowanie dokładniejszego spalania opału i tym samym zmniejszeniu zużycia drewna w procesie wytworzenia ciepła. Osoby, które chcą wspierać ekologię powinny wybrać właśnie taki sposób ogrzewania, gdyż istnieje możliwość wykorzystania powstałego popiołu jako nawozu. Kotły miałowe powodują zadowolenie klientów dzięki generowaniu niskich kosztów zakupu materiału do spalania. Kolejnym ich atutem będzie niewątpliwie 85% sprawność grzewcza oraz automatyczny podajnik. Występują także kotły grzewcze na pellety (śrut drzewny oraz granulat), ekogroszek oraz brykiety. Wszystkie trzy kotły są bardzo ekologiczne, bezpieczne oraz wygodne podczas codziennego ogrzewania domu.

W zależności od rodzaju opału taki element centralnego ogrzewania zamontujemy w naszej kotłowni. Wybór konkretnego paliwa wpływa także na miejsce, w którym znajdować się będzie źródło ciepła, w jaki sposób będzie on użytkowany, jakie poniesiemy koszty ogrzewania pomieszczeń oraz w jaki sposób będzie przebiegała konserwacja urządzenia.