Marzenia o lataniu

 

Jak wielu z nas marzy o tym aby zostać pilotem liniowym? Podejrzewam, że każdy młody chłopiec, który spojrzy na niebo i zobaczy piękne stalowe ptaki na niebie, chciałby nim być. Myślimy o tym jak cudownie byłoby znaleźć się w kokpicie 12000 metrów nad ziemią. Jak cudownie byłoby podróżować, odwiedzać obce egzotyczne kraje, a przede wszystkim łączyć wymarzoną pracę z pasją Czy jednak droga do tak pięknego marzenia jest taka prosta i łatwo dostępna dla każdego zwykłego człowieka? Jakie wymagania musimy spełniać? 

Odpowiednie kursy

fachowy kurs pplJednak okazuje się, że droga do osiągnięcia marzeń lotniczych nie jest aż taka trudna. Pierwszym krokiem do osiągnięcia kariery lotniczej jest fachowy kurs PPL. Jest to licencja uprawniająca do lotów niekomercyjnych na na przykład samolotach turystycznych jednosilnikowych, których masa nie przekracza 5700 kilogramów. Taki kurs dzieli się na dwie części – na teorię i praktykę. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że nie ma specjalnie dużych wymagań. Osoba, która chce rozpocząć taki kurs musi mieć ukończone minimum 16 lat, oraz orzeczenie lekarsko-lotnicze. Po ukończeniu  takiej licencji pilot może wykonywać loty w dzień na samolotach jedno silnikowych, może wykonywać loty międzynarodowe na samolotach zarejestrowanych w Unii Europejskiej, pod warunkiem wpisu do licencji, że pilot zna język angielski. Natomiast nie można wykonywać lotów komercyjnych czyli odpłatnych. Pilot z taką licencją po odpowiedniej ilości wylatanych godzin może rozszerzyć swoją licencję o dalsze uprawnienia i w ten sposób rozwijać swoje umiejętności dążąc do upragnionej licencji pilota liniowego i latać na dużych maszynach dla linii lotniczych. Wiadomo, że na wszystko potrzeba czasu oraz wielu dodatkowych umiejętności. No i oczywiście najważniejsza jest znajomość języka angielskiego. Odkąd pamiętam moim marzeniem zawsze było osiągnąć coś związanego z lotnictwem. Mam nadzieję, że uda mi się spełnić stare marzenia i zacząć działać a nie tylko mówić. Tym bardziej, że jak widać droga do osiągnięcia celu nie jest taka trudna.

Podsumowując jeśli twoją pasją jest lotnictwo i wyobrażasz sobie swoją przyszłość za sterami dużych maszyn, nie zastanawiaj się, nie trać czasu. Im szybciej zaczniesz działać tym szybciej osiągniesz swój cel. Pamiętaj, że licencja PLL to pierwszy krok do kariery pilota liniowego. Na rynku lotniczym zawsze jest dużo pracy. Linie otwierają nowe kierunki, trasy i szukają nowych młodych i dynamicznych ludzi do pracy ze świeżo zdobytymi umiejętnościami.