Matcha – czym jest?

Pochodzenie herbaty matcha jest znane od lat. Matcha to nie tylko najnowsza moda na napoje czy zamiennik kawy. Matcha to nie tylko modny napój, który Hollywood pije na galony. Matcha sięga prawie tysiąca lat wstecz, do czasów, gdy Chinami rządziły dynastie, a Japonią rządziły klany. Taka jest historia matchy. Początki matchy sięgają czasów dynastii Tang w Chinach. Dynastia Tang obejmowała VII – X wiek. W tym czasie dynastia Tang gotowała liście herbaty na parze, aby uformować cegły, co ułatwiło jej transport i handel.

Jak przygotować dobrą herbatę matcha?

zielona herbata matcha gdzie kupićHerbatę przygotowano przez prażenie i sproszkowanie liści, a następnie zmieszanie powstałego proszku herbacianego z wodą i solą. Jednak późniejsza dynastia, która panowała od X do XIII wieku, jest w dużej mierze uznawana za spopularyzowanie tej formy przygotowywania herbaty. Japoński mnich buddyjski, spędził większą część swojego życia studiując buddyzm w Chinach. Matcha była produkowana tylko w bardzo ograniczonych ilościach i dlatego była uważana za luksusowy symbol statusu. Dzisiaj jest dostępna praktycznie w każdym sklepie, dlatego jak najbardziej można sobie na nią pozwolić i spróbować. Popularna stała się uprawa zielonej herbaty w zacienionych warunkach – metoda ta jest w dużej mierze uznawana za maksymalizację korzyści zdrowotnych wynikających z matchy. Z całą pewnością jeśli kogoś interesuje zielona herbata matcha gdzie kupić to pytanie, które może się pojawić. Na szczęście dzisiaj możliwości jest sporo, na przykład można skorzystać ze sklepów internetowych. Albo też wyspecjalizowanych sklepów z herbatami, które posiadają praktycznie wszystko to co trzeba. Często w takich sklepach można spotkać się z pracownikami posiadającymi naprawdę dużą pasję do tego co robią. Dlatego jak najbardziej taka wizyta jest na miejscu. Można też nauczyć się przygotować herbatę w odpowiedni sposób. Jest to bardzo ważnym zadaniem. Ważne, aby każdy zdawał sobie sprawę z tego, że herbata matcha jest bardzo popularna i faktycznie coraz bardziej cieszy się zainteresowaniem. Rytuał Matcha także ma ogromne znaczenie. Ceremonia parzenia herbaty nie została stworzona w obecnym stanie.

Dopiero w XVI wieku ceremonia parzenia herbaty została przedstawiona w sformalizowany rytuał, który obejmował kultywację, konsumpcję i ceremonię. Do dziś nie wiadomo dokładnie kto tak naprawdę jest w dużej mierze uznawany za popularyzację rytuału ceremonii parzenia herbaty i kto stał się najbardziej znaną i szanowaną postacią japońskiej ceremonii parzenia herbaty.