Naturalne sposoby pomagają w przypadku kolki niemowlęcej

 

Świeżo upieczeni rodzice starają się odpowiednio dbać o swoje dziecko, właściwie je pielęgnują, okazują czułość, a także starają się, by prawidłowo się rozwijało. Noworodek potrzebuje swoich rodziców, którzy powinni szybko reagować na jego potrzeby, zaspokajać głód, przewijać, a także chronić przed przed chłodem oraz zapewnić odpowiednie warunki do odpoczynku. Dzieci za pomocą płaczu manifestują swoje potrzeby. Kiedy jednak często pojawia się nagły i przeraźliwy płacz, może to oznaczać kolkę jelitową. Problem ten dotyczy zarówno niemowląt karmionych naturalnie, jak i sztucznie.

Naturalne metody pomocne w przypadku kolek

kolka u niemowlaka co robićSchorzenie to objawia się napadowym, niedającym się ukoić krzykiem, który połączony jest z podkurczaniem nóżek. Wynika to na skutek nadmiernej ilości gazów jelitowych, trwa co najmniej 3 godziny, występuje kilka razy w tygodniu. Podczas ataku maluch pręży się, podkurcza nóżki, przeraźliwie płacze, ma wzdęty i napięty brzuszek. Często można usłyszeć przelewanie w brzuchu oraz wzmożone oddawanie gazów. Mimo tego, iż dolegliwość ta jest bardzo uciążliwa, to jednak nie zwiastuje poważnych problemów zdrowotnych. Warto zatem dowiedzieć się, czym jest kolka u niemowlaka co robić, by skutecznie pomóc maluszkowi. Ważne jest, by podczas ataku zachować spokój oraz zapewnić odpowiednią czułość i troskę maluchowi. Warto ograniczyć dopływ bodźców zewnętrznych, co daje możliwość wyciszenia maluchowi. Pomocne bywa delikatne masowanie brzuszka, a także przyginanie nóżek dziecka i delikatne uciskanie jelit. Wielu rodziców stosuje także ciepły okład lub ciepłą kąpiel. Warto zadbać także o odpowiedni sposób karmienia malucha, troszczyć się, by nie połykał zbyt dużej ilości powietrza. Niezbędne jest także, by maluch zawsze odbijał powietrze po karmieniu. W przypadku karmienia naturalnego ważne, by karmiąca mama wykluczyła z diety niektóre pokarmy, jak wzdymające warzywa, mleko krowie, orzechy, które mogą być przyczyną nietolerancji pokarmowych.

Bardzo pomocna w łagodzeniu dolegliwości kolkowych są zmiany nawyków żywieniowych, a także stosowanie różnego rodzaju środków dostępnych bez recepty. Obniżają napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazowych w jelitach, a jednocześnie ułatwiają ich wydalanie. Mimo tego, iż atak kolki powoduje duży dyskomfort i silny płacz malucha, to jednak ważne, by zachować zimną krew. Za pomocą prostych domowych metod można ulżyć maluchowi. Warto spróbować domowych metod, a jedynie wówczas, kiedy nie okazują się skuteczne, sięgnąć po preparaty, jakie dostępne są w aptekach.