Nowa definicja ogrodu

 

Pierwszym, co przychodzi mi do głowy, kiedy myślę o ogrodzie jest moja babcia- zakochana w roślinach od kiedy tylko pamiętam. Miałam wrażenie, że niezależnie od pory roku systematycznie i pieczołowicie pielęgnowała równe grządki i rabaty kwiatowe otaczające dom. Mimo, iż z jej zamiłowania do zieleni odziedziczyłam chyba tylko fascynację kwiatami i dziś w moim mieszkaniu swój kąt znalazło aż 10 różnych roślin, to przestrzeń ogrodu pozwoliłam sobie zdefiniować według własnych reguł.

Funkcjonalne rozwiązania dla projektów architektury zieleni

projekty ogrodów małopolskaNa co dzień pracuję w domu prowadząc własną firmę i choć wydawać by się mogło, że dysponuję sporą ilością czasu i z powodzeniem znalazłabym czas na pielęgnację roślin lub warzyw to jednak zdecydowałam się, aby w swoim ogrodzie stworzyć funkcjonalną przestrzeń do pracy i wypoczynku. Istotnym elementem na drodze przygotowania projektu aranżacji krajobrazu było wykonanie planu nasadzeń oraz dobór odpowiednich roślin. Mieszkam na osiedlu i wraz z domem nabyłam niewielki metraż, na którym znajdowało się kilka drzew owocowych. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsca konieczne było przygotowanie planu funkcjonalnej przestrzeni, która łączyłaby ze sobą aspekty estetyczne jak również ergonomię, dlatego o pomoc poprosiłam doświadczonego architekta zajmującego się przygotowywaniem projektów ogrodów. Od zawsze uwielbiałam podziwiać bujne rabaty babci, dlatego po wykonaniu analizy gleby w moim ogrodzie wybraliśmy odpowiednie rośliny, które mogłyby dobrze rozwijać się na danym terenie. Marzyłam także o altanie, jednak z uwagi na ograniczoną ilość miejsca zdecydowaliśmy się na funkcjonalny taras, gdzie z powodzeniem mogłabym pracować w pogodne dni oraz spędzać czas w towarzystwie bliskich organizując spotkania czy nieduże przyjęcia. Muszę przyznać, że współpraca z architektem krajobrazu okazała się strzałem w dziesiątkę. Udało nam się efektywnie wykorzystać całą dostępną przestrzeń, dlatego jeżeli chodzi o projekty ogrodów małopolska to świetne miejsce, gdzie możemy liczyć na fachową pomoc w zakresie przygotowania indywidualnej aranżacji przestrzeni w ogrodzie w pełni dostosowaną do naszych potrzeb i wymagań.

Koszty związane z inwestycją w projekt ogrodu uzależnione są od konkretnych uwarunkowań terenu takich jak ukształtowanie powierzchni oraz adaptowany metraż. Średnie ceny zazwyczaj wyliczane są w oparciu o dostępną powierzchnię użytkową i zamykają się w granicach od około 200,00 do 300,00zł za metr kwadratowy. Poza przygotowaniem rozwiązania przestrzennego w ramach współpracy z doświadczonym projektantem możemy liczyć również na szczegółowe opracowanie kosztorysu, wykonanie badań z zakresu analizy gleby czy wdrożenie nietuzinkowych rozwiązań technologicznych takich jak np. inteligentne systemy nawadniania.