Nowoczesne formy wizualizacji wnętrza

Realistyczne odwzorowanie żywych postaci i zwierząt przy pomocy technik komputerowych wciąż jest stosunkowo dużym wyzwaniem. Podobnie jest z obiektami nieożywionymi, bez względu na ich gabaryty. Dla grafika komputerowego, tworzenie elementów fotorealistycznych to wiele godzin ciężkiej pracy i wielka próba cierpliwości. Już samo realistyczne odwzorowanie szczegółów roślin, które odgrywają ważna rolę w wizualizacjach terenów zielonych jest skomplikowane i zajmie wiele czasu.

Zalety fotowizualizacji wnętrz

nowoczesne wizualizacje wnętrza - fotorealistyczneProfesjonalne przygotowanie pełnej fotowizualizacji architektonicznej wymaga poświęcenia sporej ilości czasu i nakładu pracy. Właśnie takie wizualizacje mają największą wartość dla klientów – deweloperów, prywatnych nabywców, władz i innego rodzaju inwestorów. W tym przypadku, wizualizacja, to ,,zdjęcie” jeszcze nie istniejącego budynku. Taka atrakcyjna forma przedstawienia projektu architektonicznego ma duże znaczenie, ponieważ tego typu inwestycje są kosztowne i zaliczają się do kategorii poważnych decyzji. Wizualizacja pomoże w jej podjęciu. Nowoczesne wizualizacje wnętrza – fotorealistyczne są o tyle trudne, ponieważ składa się na nie wiele złożonych elementów. Taki projekt zawiera bryłę budynku oraz jego najbliższe otoczenie. W niektórych wizualizacjach możemy zobaczyć fragmenty wnętrza obiektu, które są umieszczone w bliskim otoczeniu budynku. Taka ilość szczegółów w dużym stopniu wydłużą czas tworzenia wizualizacji architektonicznej i wpływa na trudność jej wykonania. Aby projekt wizualizacji można było uznać za fotorealistyczny, konieczne jest zwrócenie uwagi na cienie oraz padające światło, odbicia obiektów w szybach oraz szczegóły elewacji budynku. Fotorealizm polega na tworzeniu obrazów lub animacji w taki sposób, aby wyglądały one jak najbardziej realnie. Rozwój grafiki komputerowej z roku na rok daje nam coraz więcej możliwości. Pozwala na tworzenie realistycznych krajobrazów, budynków, pojazdów, przedmiotów a nawet ludzi. W większości przypadków, na pierwszy rzut oka, nie da się rozpoznać czy dana praca to zdjęcie czy praca grafika komputerowego.

Przewaga wizualizacji 3D nad projektem lub fotografiami jest ogromna, zwłaszcza w branży architektonicznej i wnętrzarskiej. Zamiast godzinami aranżować wystrój pomieszczenia, perspektywę i oświetlenie podczas kosztownej sesji zdjęciowej, wystarczy poświęcić ułamek tego czasu na pracę w programie graficznym. Dzięki wizualizacjom 3D możemy zobaczyć, jak będzie wyglądać kuchnia lub łazienka, jeszcze na etapie budowy fundamentów.