O co chodzi z kotłami klasy 5

Obecnie panujące światowe trendy zmierzają do tego, aby zminimalizować ilość szkodliwych spalin z powietrza, gdyż powodują one nie tylko ocieplenie klimatu, ale również są źródłem smogu i trujących substancji chemicznych, które wdychają ludzie każdego dnia. W związku z tym trendem w 2014 r. powstała dyrektywa ecodesign, która określiła klasy emisyjne, które spełniają piece. I tak odpowiedni poziom spalin powoduje, że dany piec jest klasyfikowany w odpowiedniej klasie, i tak klasa 1 to ta, która zanieczyszcza najmocniej, a klasa 5 charakteryzuje się najmniejszym poziomem spalania.

Dla kogo klasa 5 kotłów

kocioł klasy 5Zgodnie z przepisami, które weszły wraz z dyrektywą z 2014 r., do 2026 r. wszystkie piece muszą zostać wymienione na te, które są określone jako klasa 5, gdyż są one najbardziej ekologiczne. Kocioł klasy 5, nie tylko emituje najmniej spalin, ale również uniemożliwia palenie innymi materiałami niż ekogroszek. Co więcej, piece tego typu nie posiadają tzw. rusztu awaryjnego, w którym mogłyby zostać spalone inne materiały. Zaletą tego typu kotłów jest ich wysoka wydajność, która sięgać może nawet 90% co gwarantuje mniejsze zużycie materiału, niż w przypadku pieców klas niższych, co więcej wysoka wydajność przekłada się finansowo na koszty ogrzewania. Jedyną wadą nowych kotłów jest ich dość wysoka cena, niemniej zważywszy na oszczędności związane z ich eksploatacją, inwestycja w nowy piec zwraca się już po kilku sezonach użytkowania. Decydując się na ogrzewanie w domu, od razu lepiej inwestować w nowoczesne ekologiczne rozwiązania, gdyż jak już wspomniano do 2026 r. i tak wszyscy będą musieli to zrobić, bez względu na posiadane środki. Opłacalność takiej inwestycji jest więc duża. Każdy może mieć wpływ na jakość powietrza, które nas otacza, a stosowanie ekologicznych rozwiązań jest pierwszym krokiem, który może realnie wpłynąć na poprawę jakości życia na ziemi. Od jakości naszego powietrza zależy przyszłość nas wszystkich, dlatego istotne jest, by stosować się do obowiązujących norm i wymagań.

Ekologiczne kotły pozwalają na oszczędzenie materiału energetycznego i oszczędności z tym związane, ale ich największą zaletą jest niska emisja spalin, które wpływają negatywnie na jakość powietrza, a także w znacznym stopniu zatruwają atmosferę. Każdy może zrobić coś dla planety, wymieniając swój stary piec na nowy, tym bardziej że wymóg ten został wprowadzony wraz z przepisami unijnymi już w 2014 r, a w 2026 każdy będzie musiał się do niego dostosować pod groźbą kar finansowych.