Odnawialne źródła energii

Nadwyżki energii wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne kumulowane są i magazynowane przez zakład energetyczny. Można odebrać energię w dowolnym czasie. Za oddawanie nadwyżek energii do sieci otrzymuje się upust na opłaty za energię, którą pobierałoby się z zakładu. Na zmniejszenie ilości energii wytwarzanej przez panele ma pogoda – a konkretnie zachmurzenie.

Opłacalność paneli fotowoltaicznych

wydajne instalacje fotowoltaiczne z toruniaDzięki rządowym dotacjom coraz więcej osób decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych, za których sprawą możliwe jest zredukowanie kosztów związanych z energią elektryczną. Jeśli chodzi o wydajne instalacje fotowoltaiczne z Torunia to jest to obszar działania profesjonalnej firmy, która specjalizuje się w fotowoltaice. Stosowanie odnawialnych źródeł energii cieszy się rosnącą popularnością, dlatego coraz więcej ludzi decyduje się na montaż paneli w swoim domu. W ciągu kilku lat montaż instalacji fotowoltaicznej się całkowicie zwraca, a korzyści płynące z mniejszych rachunków za prąd są widoczne od razu. Dzięki instalacji paneli nie trzeba się martwić rosnącymi cenami energii elektrycznej. Panele fotowoltaiczne są bezpieczne dla środowiska, co jest dodatkowym ich atutem. Panele są całkowicie bezobsługowe. Montowane są zazwyczaj na dachu domu i nie wymagają specjalnych zabiegów, są odporne na warunki atmosferyczne. Należy jedynie przeprowadzać ich serwisowanie, którym zajmuje się firma montująca je. W związku z rosnącymi cenami za energię elektryczną, montaż instalacji fotowoltaicznej jest bardzo opłacalną inwestycją, która nie tylko się zwraca, ale także po czasie może przynosić zyski. Producenci mówią, że żywotność paneli to nawet 25 lat. W tym czasie gwarantują, że moc paneli nie spadnie poniżej 80%. Co prawda koszt fotowoltaiki waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych, jednak można uzyskać różnego rodzaju ulgi czy dotacje na korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Na koszt składa się 8% podatku, panele, falownik, pomiary, dostawa i montaż instalacji. Obecnie, banki chętnie udzielają kredytów na montaż takiej instalacji.

Aby inwestycja w panele fotowoltaiczne była opłacalna należy dobrać ich ilość do zapotrzebowania energetycznego użytkowników. W pierwszej kolejności korzysta się z energii pochodzącej z paneli fotowoltaicznych, a dopiero później jeśli zajdzie taka potrzeba, z płatnej energii z zakładu energetycznego. Kiedy panele fotowoltaiczne pokrywają 100% zapotrzebowania na energię, to użytkownik płaci tylko opłatę stałą za korzystanie z sieci energetycznej.