Odpowiedzialne korzystanie z akumulatorów do jachtów

 

Jak wiadomo, sprzęty napędzane energią niepochodzącą z ludzkich mięśni muszą znaleźć inne źródło zasilania. Dzięki temu powstały akumulatory, które znajdziemy w maszynach i pojazdach, a także w morówkach. Do jachtów, czyli pięknych i ogromnych łodzi należy używać tylko najlepszych akumulatorów, na przykład żelowych. To oznacza, że trzeba też nauczyć się z nich korzystać.

Jak chronić akumulator przed zepsuciem?

wytrzymałe akumulatory do jachtówPodczas naładowywania rozładowanego akumulatora niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest natężenie prądu. Wytrzymałe akumulatory do jachtów, jakimi są najczęściej akumulatory żelowe, nie mogą być ładowane za pomocą prądu większego niż jedna piątej z jego całkowitej mocy. Dla przykładu, jeżeli akumulator jest ma pojemność 100Ah, wtedy do jego ładowania należy podłączyć prąd o mocy nie większej niż 20A. Tylko w ten sposób można uniknąć przegrzania i zbytniego naładowania w czasie, który nie jest odpowiedni dla tego typu zabiegów. W okresie jesienno-zimowym, kiedy, jak wiadomo, coraz rzadziej korzysta się z rejsów jachtem i co za tym idzie, nie podłącza się do pracy akumulatora, nie ma sensu stałe podłączenie go do działania. Zarówno specjaliści, jak i poradniki mówią, że w razie dłuższej przerwy w korzystaniu z akumulatora, dobrze jest go odłączyć i nie pozostawiać przez ten długi czas pod napięciem kabli i innych urządzeń. Jeżeli akumulator jest w pełni naładowany i gotowy na kilkumiesięczną przerwę, warto po pełnym naładowaniu schować go w chłodne i zaciemnione miejsce. Warto pamiętać, że miejscem przechowywania nie może być nieogrzany budynek zimą, gdyż akumulatory żelowe nie lubią mrozu. Jeżeli baterie staną w miejscu, gdzie będzie kilka stopni powyżej zera, wtedy taki naładowany akumulator może stać nawet przez pół roku. Nie rozładuje się, a jego moc będzie na tyle duża, że na nowy sezon nie trzeba będzie go dodatkowo ładować. Nie wszystkie baterie są stosowane do rozruchu silnika. Niektórzy producenci zaznaczają, że najlepiej jeżeli uruchamia się jacht nie poprzez akumulator, ale poprzez klem. Jest to małe urządzenie, możliwe do kupienia w wielu sklepach. Jeżeli akumulator będzie należycie traktowany, nie ma mowy o jego awarii.

W przypadku zakupu wadliwego sprzętu można poprosić o zwrot pieniędzy lub jego wymianę, ale tylko, jeżeli nie ma na nim śladów użytkowania. Jeżeli wada sprzętu jest fabryczna, klienta ma prawo do zgłoszenia reklamacji, jednak w przeciwnym razie, gdy akumulator zostanie zepsuty w wyniku nieodpowiedniego podłączenia go, gwarancja tego typu naprawy nie obejmuje.