Piękno strojów regionalnych

Każdy z nas wie, iż stroje na przestrzeni epok się zmieniały. W Polsce w pewnym okresie nie było widać zbyt wielkich różnic w strojach ludności polskiej, ponieważ większość była pańszczyźnianym chłopstwem. Dopiero gdy rozpoczęło się uwalnianie chłopów zaczęli oni nosić nieco innego ubrania, aczkolwiek najczęściej w przypadku dni odświętnych takich jak ślub czy święto kościelne. Obecnie stroje wywodzące się z poszczególnych regionów najczęściej widuje się w trakcie pokazów tańców regionalnych czy też największych uroczystości świeckich i państwowych.

Różnorodne stroje z regionów Polski

strój regionalnyPolska jak każdy kraj ma długą historię, która niekoniecznie dotyczy jedynie powstań i wojen. To tez silne tradycje, a także odpowiedni strój regionalny, który z czasem stał się bardzo popularny w dziejach naszego kraju. Niegdyś chłop pańszczyźniany nie miał zbyt wiele, jednak w moment, gdy uwolniono ich z łaski osoby zarządzającej okazało się, iż są nieco bardziej bogatą grupę społeczną. W związku z tym, aby pokazać swe głębokie tradycje i przywiązanie do regionów zaczęto tworzyć stroje nawiązujące do danych miejsce w Polsce. Dlatego też myśląc o stroju tradycyjnym w Polsce wielu z nas może pomyśleć o czymś innym. Jak się okazuje stroje ludowe przetrwały aż do dziś, jednak nie nosimy ich już, ponieważ robią to zazwyczaj osoby powiązane z danymi grupami zajmującymi się tradycyjnym tańcem czy też kultywujących starodawne praktyki. Najczęściej zobaczyć możemy je w ramach uroczystości państwowych świeckich bądź kościelnych. Warto wspomnieć, iż strojów jest naprawdę wiele, a przy tym bardzo ciężko określić, który z nich ma najwięcej uroku. Zapewne każdy z nas ma największy sentyment do stroju z regionu, z którego pochodzi. Obecnie jednymi z popularniejszych są stroje kaszubskie, krakowskie, łowickie oraz podhalańskie. Są one przy wielu okazjach najczęściej widziane. To bardzo piękne stroje, jednak warto docenić każdy z osobna, gdyż mają one swoją niepowtarzalną historię i urok, a to dzięki kolorom.

Zapewne większość z nas wie jak zdobne były stroje szlacheckie, przez które nietrudno było odróżnić chłopa od kogoś z wyższych sfer. W późniejszym czasie jednak wolność chłopów spowodowała, iż zaczęli oni coraz częściej tworzyć piękne i wielobarwne stroje. W każdym regionie znajdziemy inny strój, gdyż były one często przystosowane do warunków pogodowych oraz tego czy region znajdywał się przy morzu, rzece, czy też górach, jak również dopasowywano je do głównie występujących tam ziół i zwierząt.