Pionierzy systemów nagłośnieniowych

Koncert na żywo w kultowym miejscu muzycznym to nic bez solidnego systemu nagłaśniającego. Wzmocniony riff gitary elektrycznej, pulsujący rytm perkusji i wokalne vibrato to coś, do czego bywalcy koncertów przyzwyczaili się od lat. Jednak wielkie rzeczy mają skromne początki. Chociaż najlepsze systemy do nagosnienia są teraz kojarzone z występem na pół etatu lub wyprzedanymi koncertami, zaczęło się od głośnika z ruchomą cewką i tubą. Od kiedy wynaleziono system naglosnieniowy i został użyty po raz pierwszy znacznie ewoluował w czasie.

Świat dźwięku w systemie nagłośnieniowym

sprawdzone nagłośnienie 100vNajczęstsze zastosowanie systemu nagłośnienia jest na dworcach kolejowych, stadionach sportowych, sklepach, szpitalach, lotniskach czy w hotelach. Zalecane i sprawdzone nagłośnienie 100v to mikrofon, który wychwytuje wibracje dźwięku i przekształca je w sygnał elektryczn. Wzmacniacz, który wzmacnia i kontroluje sygnały elektryczne. Głośnik, który przekształca elektryczny sygnał audio w wibracje i nadaje je jako dźwięk. Aż do końca XIX wieku wszystkie formy przemówień odbywały się przy użyciu akustyki architektonicznej i nie było realnej alternatywy dla poprawy rozumienia mowy. Jednak pierwszy krok w kierunku całkowitej zmiany sposobu postrzegania dźwięku przez ludzi nastąpił gdy brytyjsko-amerykański wynalazca i profesor muzyki David Edward Hughes wynalazł mikrofon węglowy. Było to pierwsze urządzenie, które umożliwiło prawidłową transmisję głosu i zostało zbudowane przy użyciu pudełek na zabawki, wosku i drutów w salonie jego domu. Mikrofon węglowy zawierał dwie metalowe płytki i działał przez fale dźwiękowe uderzające w jego membranę, powodując wibracje zawartych w nim granulek węgla. Im wyższy nacisk na te granulki, tym niższy ich opór i im bliżej są one dociskane powodują przepływ prądu dźwiękowego między płytami. Hughes ukuł termin mikrofon, aby opisać swój wynalazek, ponieważ postrzegał go jako dźwiękowy odpowiednik mikroskopu. W ten sposób narodził się pierwszy komponent współczesnego systemu nagłaśniania.

Bez względu na to czy projektujesz duży czy mały system nagłośnieniowy, podkład muzyczny, podział na strefy lub system audio do występów na żywo, będziesz musiał podjąć pewne decyzje dotyczące typu wzmocnienia, głośników, a tym samym stosowanej konwencji okablowania. Obecnie istnieją nowoczesne techniki dystrybucji dźwięku przez sieci danych. Te sieciowe systemy dystrybucji są szczególnie przydatne podczas tworzenia bardziej złożonych systemów na dużych obszarach, gdzie istnieje potrzeba scentralizowanego sterowania systemem i routingu audio.