Płytka z cegły rozbiórkowej

Mimo dostępu do bardzo nowoczesnych materiałów wykończeniowych ciągle znajduje się wielu inwestorów chcących czerpać z tradycyjnych wzorów. Mowa tu o motywie ceglanego muru w pomieszczeniach. Choć efekt cegły można uzyskać na wiele sposobów używając materiałów gipsowych, tapet lub tworzyw sztucznych to najlepsze rezultaty osiąga się obecnie stosując płytki cięte z oryginalnych starych cegieł rozbiórkowych.

Efekt ceglanego muru z płytek ceglanych

ozdobne płytki ceglanePojawienie się na rynku ceglanych płytek ożywiło bardzo zainteresowanie klientów wprowadzaniem do wnętrz motywów murów z cegły. Mogłoby się wydawać, że wzornictwo oparte na cegłach odeszło w zapomnienie lecz nic bardziej mylnego. Wprowadzenie do aranżacji wnętrz płytek ze starej cegły rozbiórkowej nadaje pomieszczeniom aury tajemniczości i ciepła. Cegły służące do uzyskania z nich płytek wybierane są ręcznie i mają często po kilkadziesiąt lub więcej lat. Zapisana jest w nich historia związana z budowlą oraz cegielnią, w której powstała. Wycinane z cegły rozbiórkowej ozdobne płytki ceglane występują na rynku w trzech podstawowych wariantach. Największym powodzeniem cieszą się płytki licowe uzyskiwane z cięcia zewnętrznych powierzchni cegieł. Odzwierciedlają one wszystkie cechy i walory wizualne starych, pierwotnych murów wznoszonych z cegły w odległych latach. Innym rodzajem ceglanych płytek są cięte ze środka cegły. Mimo, że nie oddają obrazu rzeczywistej, starej ściany to posiadają inny atut. Jest nim prezentacja struktury wewnętrznej cegły oraz wydobycie z niej pełni naturalnej barwy. Ostatnim rodzajem oferowanych płytek z cegły rozbiórkowej są tzw. główki. Powstają one z cięcia najmniejszych powierzchni zewnętrznych cegły. Jest to jednocześnie wariant najdroższy. Producenci płytek z cegły oferują je w bardzo wielu barwach w zależności od surowca użytego niegdyś do ich produkcji oraz sposobu wypalania. Dostępne kolory to szeroka paleta odcieni barwy czerwonej, pomarańczowej i żółtej. Można również skorzystać z płytek wyciętych z cegły czarnej lub białej. Płytki ceglane nadają się zarówno do wykorzystania na ścianach wewnętrznych jak i na elewacjach zewnętrznych.

Montaż płytek ceglanych odbywa się za pomocą zaprawy klejowej. Płytki są materiałem stosunkowo ciężkim więc należy zbadać nośność ścian, na których będą one układane. Płytki ceglane w zależności od potrzeb i gustu można układać z bez fugi lu z fugą przy czym druga metoda jest znacznie bardziej pracochłonna. P ułożeniu płytek warto je zaimpregnować aby nie chłonęły wilgoci.