Podstawowe maszyny do tartaków

W tartakach pracuje dużo maszyn. Niektóre z nich można określić jako podstawowe, ponieważ są na wyposażeniu każdego zakładu, który przerabia drewno. Jeżeli zastanawiasz się nad tą działalnością, jest to absolutna podstawa. Najpierw musisz kupić takie maszyny, aby w przyszłości móc zainwestować w bardziej wyspecjalizowany sprzęt. Bez tego żaden tartak nie może prawidłowo funkcjonować. Podstawową funkcją tartaku jest wytwarzanie desek. Kupując sprzęt postępuj według kolejności, a na pewno pomoże Ci to w pracy.

Jakie maszyny tartaczne są podstawowe?

podstawowe maszyny tartaczneNajbardziej podstawowa jest chyba piła tartaczna do rozcinania drewna na mniejsze kawałki. Składa się z jednej głównej piły oraz podajnika rolkowego do przesuwania pnia. Jest to maszyna napędzana poprzez prąd, dlatego nie trzeba jej cały czas tankować. Wykonuje najwięcej pracy, dlatego trzeba ją mieć na swoim wyposażeniu. Jeśli chodzi o podstawowe maszyny tartaczne, na pewno musimy pomyśleć o maszynie, która przerabia także mniejsze kawałki drewna oraz gałęzie. Są to rębaki do drewna o różnej wielkości. Są zasilane poprzez ropę naftową lub energię elektryczną, w zależności od konkretnego modelu i producenta. Przydają się zarówno w tartakach, jak i na posesjach prywatnych, dlatego cena takich urządzeń nie jest wysoka. Można je kupić od ręki, nie trzeba zamawiać u producenta. Dużo bardziej skomplikowaną maszyną, jednak ciągle należącą do podstawowych jest maszyna rozcinająca drewno wzdłuż, którą robi sę deski, belki oraz legary. Tutaj sposób zasilania jest dowolny. Może to być ropa naftowa lub energia elektryczna. Są taki, które napędzają się poprzez podpięcie do ciągnika rolniczego. Zazwyczaj mają taką możliwość, ponieważ to znacznie ułatwia transport. Takie maszyny trzeba mieć. Wiadomo, że są jeszcze mniejsze urządzenia, na przykład piły spalinowe, ale to znajdziemy w każdym tartaku. Jeśli kupisz je u jednego producenta, na pewno nie będziesz miał problemu z uzyskaniem jakiejś zniżki ze względu na dużą ilość sprzętu kupionego jednocześnie.

Maszyny tartaczne są bardzo potrzebne. Dzięki nim drewno możesz podlegać stałej obróbce. Jest to sprzęt, który nie psuje się nawet po długiej eksploatacji. Jedyne co trzeba co jakiś czas wymieniać, to piły. Jednak ich cena nie jest duża. Podczas zakupu zalecam sprawdzić, ile dane sprzęty pobierają energii elektrycznej lub jakie mają spalanie. To będzie cenna wiedza, która przyda się w przyszłości. Trzeba wybrać stosunkowo niskie zużycie energii lub ropy przy zwiększonej wydajności.