Poidło dla kur – działanie

Czy potrzeby ludzi i zwierząt są mocno zróżnicowane? Odpowiedź uzależniona będzie przede wszystkim od tego, o jakich dokładnie potrzebach mówimy, bo możemy zauważyć pewne podobieństwa, jeżeli się nad tym tematem dokładnie zastanowimy. Każdy gatunek zwierząt potrzebuje pożywienia i wody tak samo, jak my. Wiedzieli już o tym doskonale nasi przodkowie. Chociaż stosowali oni oczywiście dużo prostsze rozwiązania, niż te, które my mamy dzisiaj do własnej dyspozycji. Przyglądając się poidłom dla kur, łatwo zauważymy, że możemy przy niewielkim nakładzie pracy zajmować się dużą liczbą osobników.

Ile osobników może korzystać z kurzych poideł?

automatyczne poidła dla kurJeżeli kojarzymy takie powidła tylko i wyłącznie z nużącym ręcznym uzupełnieniem poziomu płynu w zbiorniku, to znaczy, że najprawdopodobniej nie zapoznaliśmy się jeszcze z nowoczesnymi rozwiązaniami stworzonymi z myślą o fermach i innych tego typu dużych hodowla. Automatyczne poidła dla kur mają podstawę w kształcie okręgu. Zdecydowano się na takie rozwiązanie z kilku istotnych przyczyn. Pierwsza przyczyna to naturalnie lepsza stabilność całej konstrukcji, bo chyba nikomu nie trzeba wyjaśniać, że podstawa zawsze będzie miała średnicę większą niż górna część czegoś takiego. W przypadku wyjątkowo dużych egzemplarzy stosuje się jeszcze inne rozwiązanie, które umożliwiają połączenie czegoś takiego z posadzką lub ścianą. Automatyczne poidła dla kur są jednak połączone także z innymi rzeczami. Drugi bardziej oczywisty powód to łatwiejszy dostęp dla zwierząt, bo mogą one do czegoś takiego podchodzić z absolutnie każdej strony. Tym bardziej że podstawa poidła często zawiera elementy z tworzywa sztucznego lub metalu, które niejako wyznaczają poszczególne stanowiska, a jednocześnie uniemożliwiają zwierzętom wchodzenie bezpośrednio do wody. To pozwala utrzymać jej wysoką jakość przez bardzo długi czas. Nie bez powodu w nazwie tego produktu użyto określenia automatyczne.

Bez problemu możemy bowiem coś takiego szczelnie połączyć z normalną instalacją hydrauliczną, która będzie doprowadzała tam wodę. Możliwe jest również połączenie ze zbiornikiem, z którego ta woda będzie spływała grawitacyjnie. Wtedy łatwiej możemy kontrolować jej skład i stosować specjalistyczne dodatki. Dodatkowym elementem poidła może być specjalistyczny dozownik, który umożliwi nam precyzyjne podawanie każdemu osadnikowi na przykład antybiotyków lub środków wzmacniających odporność. Automatyczne poidło możemy oczywiście rozebrać, chociażby wtedy gdy zachodzi konieczność wymiany filtra.