Pomiar czasu dla biegacza

Najpopularniejszym, w dzisiejszych czasach, sposobem użytkowania popularnych systemów do mierzenia czasu jest pomiar czasu w trakcie biegów. W ostatnich latach, na skutek bardzo dużej popularyzacji biegania wśród Polaków, dochodzi do pojawiania się na masową skalę różnego rodzaju zorganizowanych imprez w postaci biegów płaskich, biegów górskich i różnych innych odmian biegania. Początkowo amatorskie imprezy, z czasem zaczęły przekształcać się w profesjonalne biegi, którym nie można odmówić korzystania z najnowszych technologii.

Codzienne bieganie i impreza biegowa

pomiar czasu biegJeżeli mamy za cel rozważyć najlepszy system pomiaru czasu dla amatorskiego biegacza wkładającego wieczorem po pracy swoje buty do biegania i wyruszającego w trasę gdzie do nogi poniosą to najlepszym rozwiązaniem będzie zegarek sportowy z dokładnym systemem GPS. To nam wystarczy, żeby dobrze zmierzyć czas i porównywać go w przyszłości pod względem rodzaju trasy jaki wybierzemy. Tego typu zegarki mają zazwyczaj dedykowane aplikacje na smartfon, za pomocą których będziemy mogli zapisywać swoje dane treningowe i będziemy mogli je sobie porównywać i analizować w przyszłości. Poza funkcją pomiaru czasu, zegarki do biegania posiadają zazwyczaj funkcję mierzenia tętna, analizy tętna pod kątem naszej wydolności oraz różne warianty prezentowania tempa na naszej trasie: zazwyczaj jest to tempo, wyrażane w czasie potrzebnym do przebiegnięcia kilometra bądź w km/h. Troszkę inaczej wygląda kwestia pomiaru czasu w biegu o charakterze masowym. Bardzo wiele zależy tutaj od postanowień strategiczno-operacyjnych organizatora imprezy. Do wyboru mamy bardzo wiele systemów. Każdy z nich opiera się jednak na założeniu, że każdy biegacz musi posiadać podczas biegu chip. Może to być chip umieszczony w numerze startowym, przywiązywany do buta, trzymany w kieszeni, umożliwia on organizatorowi pomiar czasu Bieg z udziałem kilkuset osób może być albo kontrolowany w czasie rzeczywistym, umożliwiając podgląd do aktualnego czasu na każdym etapie zawodów, bądź w wybranych miejscach lub w systemie START – META.

Każdy bieg, od amatorskiego, wieczornego rozbiegania po duże zawody, ma jakieś założenia o charakterze strategicznym, związanym z wieloma czynnikami. Jednym z tych czynników jest budżet imprezy, drugim może być wielkość imprezy, konieczność podawania międzyczasów, czy będzie równolegle z biegiem prowadzona transmisja radiowa bądź telewizyjna i czy zachodzi potrzeba uatrakcyjniania przekazu dodatkowym źródłem informacji. Każda odpowiedź na TAK, na któreś z powyższych kwestii, odsyła nas do konkretnych rozwiązań technologicznych.