Prawidłowe zabezpieczenie towaru podczas transportu

Chcąc uniknąć uszkodzenia towaru podczas transportu trzeba go prawidłowo zabezpieczyć. Przed poniesieniem strat z tytułu zmarnowania załadunku ustrzeżemy się dbając, aby zrobić to dokładnie, bez lekceważenia każdego etapu przymocowywania. Jest to też niezwykle ważne, gdyż w razie wykonania go w sposób nieprawidłowy może dojść do nieszczęśliwego wypadku i może ucierpieć pracownik zajmujący się załadunkiem, przewozem czy rozładunkiem.

Proces zabezpieczania towarów podczas transportu

zabezpieczenie towaru podczas transportuWybór odpowiedniego opakowania, w którym będzie przewożony towar jest uzależniony od kilku czynników: od gabarytów załadunku, od możliwości przewozowych transportu – wyboru przewoźnika, od warunków atmosferycznych. Jeżeli już ten etap mamy za sobą, kolejnym jest zdecydowanie o sposobie unieruchomienia. Zabezpieczenie towaru podczas transportu umożliwia zastosowanie sztauowania czyli będą to np. mocowania rozporowe, palety z drewna. Można wybrać też różnego rodzaju odciągi czy też łączniki, które służą do ryglowania,. Do blokowania można wykorzystać kliny, belki, klocki. Wśród dostępnych sposobów przymocowania załadunku wyróżnia się także wszelkiego rodzaju pasy i taśmy mocujące, liny czy napinacze. Wykorzystywany osprzęt można w dowolny sposób użyć do mocowania – może to być mocowanie z góry, bezpośrednie lub pętlowe. W sytuacji, gdy ładunek wymaga szczególnego traktowania ze względu na możliwość łatwego uszkodzenia poprzez zastosowanie mat transportowych zwiększa się bezpieczeństwo podczas transportu. Maty te układa się pod palety, aby zmniejszyć tarcie pomiędzy załadunkiem a podłożem. Ostatnim etapem procesu zabezpieczenia towaru jest efektywne rozmieszczenie go na powierzchni przewozowego środka transportu. Warto zwrócić tutaj uwagę, aby nie dopuścić do przeładowywania, nie przekroczyć maksymalnego dopuszczonego nacisku. Utrzymanie porządku podczas załadunku skutkuje zaoszczędzeniem czasu przy rozładowywaniu towaru. Zachowanie wszystkich norm zabezpieczających powoduje zmniejszenie ryzyka uszkodzenia towaru i bezpiecznego dostarczenia go w wybrane, docelowe miejsce.

Nieprawidłowe zabezpieczenie towaru może skutkować nałożeniem wysokiego mandatu (do 500 zł) w przypadku kontroli drogowej, policji, czy Inspekcji Transportu Drogowego. Kary finansowe obciążają przewoźnika lub załadowcę, którzy powinni przestrzegać norm prawnych dotyczących sposobów zabezpieczenia towarów. Prawa te zostały zawarte w Ustawie o Prawie o ruchu drogowym, w Ustawie Prawa przewozowego oraz innych normach unijnych i rozporządzeniach.