Produkcja tabliczek znamionowych

W przypadku konieczności oznaczania przez producentów urządzeń i maszyn specjalistycznych przyjęły się pewne czytelne systemy, które wykorzystują niewielkie elementy w postaci tabliczek z różnych materiałów. Ich produkcja wymaga odpowiedniego sprzętu, który umożliwia cięcie, grawerowanie lub zadruk powierzchni wybranych powierzchni. Wszystkie te procesy prowadzą do stworzenia produktu w pełni zgodnego z rolą, jaką ma pełnić, a także wymaganiami zleceniodawcy. Dodatkowo wybory podjęte na etapie produkcyjnym zadecydują o późniejszej wytrzymałości takiego elementu.

Tabliczki z tworzyw i metali

tabliczka znamionowaProducenci specjalistycznego sprzętu zobowiązani są do jego wyraźnego oznaczania. Dlatego też równolegle do ich działalności rozwijają się przedsiębiorstwa wytwarzające elementy, takie jak tabliczka znamionowa. Najczęściej w przypadku zamówienia dla przemysłu ciężkiego zostaje wykonana z metalu. Do wyboru jest wiele jego odmian, natomiast ze względu na warunki panujące w halach przemysłowych zazwyczaj jest to wytrzymała stal kwasoodporna wykazująca także pożądane właściwości, jeśli chodzi o odporność na wysokie temperatury. Można także wybierać lekkie elementy z aluminium, które jednak nie są już tak trwałe. Dla osób zamawiających tabliczki do biur wybór jest o wiele większy. Oczywiście mogą one wybrać metal, jednak dostępnych jest także wiele rodzajów tworzyw, będących tanią alternatywą o wielu możliwościach personalizacji. Kiedy klient zdecyduje się już na materiał, można przystąpić do umieszczania na nim wcześniej zaprojektowanego wzoru. W przypadku metalu najczęściej wybiera się technikę grawerunku, ze względu na jej elegancki wygląd i jednocześnie trwałość – napisy i wzory nie ulegają starciu pod wpływem czynników zewnętrznych. Wgłębienia można następnie wypełnić wybranym kolorem specjalnej farby, aby nieco urozmaicić całość. Jeżeli natomiast chodzi o tworzywa, najpowszechniejszą metodą ich personalizacji jest zadruk. Dzięki temu cały proces trwa bardzo krótko, a ponadto umożliwia niemal dowolne zagospodarowanie powierzchni tabliczki. Jest to więc o wiele chętniej wybierana przez przedstawicieli branży kreatywnej metoda.

Równolegle do rozwijających się przedsiębiorstw z wielu branż działają producenci oznaczeń ich wyrobów. Jednym z elementów tego rodzaju są tabliczki znamionowe. Ich produkcja wymaga użycia specjalistycznego sprzętu umożliwiającemu uzyskanie odpowiedniego kształtu, cięcia metalu, tworzyw, ich zadruku czy grawerowania. Każda tabliczka musi zostać dostosowana odpowiednio do miejsca, w jakim się znajdzie. Dlatego w gałęziach przemysłu ciężkiego, wszelkie maszyny oznaczane są za pomocą metalu, natomiast w biurach o wiele częściej zobaczyć można barwne plakietki z tworzyw.