Przekładnie z kołami zębatymi

 

Mechanika to bardzo potężna dziedzina nauki, za pomocą której potrafimy opisać zjawiska fizyczne występujące w urządzeniach. Jej zastosowanie we współczesnym świecie napędzają przemysł i nowoczesne technologie. Dzięki mechanice potrafimy za pomocą niewielkiej siły podnosić lub przesuwać duże przedmioty, które bez zastosowania mechaniki nie bylibyśmy w stanie poruszyć. Nie będę tutaj zanudzał zasadą praw mechanicznych odnoszących się do tego przykładu. Powiem tylko, że urządzeniami, które służą obecnie za wzorowy przykład ich zastosowania to przekładnie mechaniczne.

Rola kół zębatych w przekładniach mechanicznych

koła zębate do przekładniAby przekazać niewielką siłę na urządzenie które wymaga większej do sprawnego działania wykorzystujemy tak zwany mnożnik momentu. Moment to siła osiowa, której wartość odpowiada sile przyłożonej do danego punktu pomnożonej przez odległość przyłożenia siły od niego. Przykładem jest zastosowanie długiego pręta do podniesienia kamienia. Jeśli podeprzemy pręt u podstawy kamienia i podciągniemy go do góry to poruszymy kamieniem nawet jeśli będzie ważył więcej niż my. Efekt jest większy jeśli użyjemy dłuższego pręta. Podobna zasada obowiązuje w przekładniach, gdzie stosując w jej wnętrzu różne rozmiary kół zębatych jesteśmy w stanie silnikami o niewielkiej mocy poruszać naprawdę duże i wymagające dużych sił urządzenia mechaniczne. Typowe koła zębate do przekładni służą jako bufor przekazujący siłę z jednostki napędowej na urządzenie. Stosowanie odpowiednio dobranych i o odpowiedniej wielkości kół zębatych redukuje w znaczny sposób wielkość przekładni, co przyczynia się także do bardziej efektywnego ich wykorzystania. Zajmują przede wszystkim o wiele mniej miejsca niż układ z kołami pasowymi, które do zasilania dużych urządzeń wymagają także odpowiedniej mocy, a co za tym idzie także wielkości silnika. Drugą ważną zaletą jest zastosowanie w przekładniach zębatych znacznie mniejszych mocy, co dodatkowo generuje nam oszczędności w temacie zużycia energii elektrycznej. Jest to cecha, która w wielu przypadkach decyduje o zakupie odpowiednich przekładni.

Dzięki zastosowaniu kół zębatych zyskaliśmy wiele pożądanych cech urządzeń mechanicznych. Odpowiedni dobór urządzenia gwarantuje niskie koszty energii i ograniczenie wielkości urządzeń. Oczywiście warto kupić tylko urządzenia renomowanych producentów, gdyż tylko one dają gwarancje jakości części użytych wewnątrz nich i zapewniają nam długą pracę urządzenia, bez awarii i kosztownych przestojów linii produkcyjnej w fabryce.