Przygotowanie wewnętrznej sztukaterii

Kupując czy budując dom zwracamy uwagę na jego wygląd. Chcemy, żeby był inny od pozostałych, czymś się wyróżniał. Staramy się nadać mu charakteru, stylu, piękna. Często w tym celu sięgamy po sztukaterię. Gzymsy elewacyjne, bonie, łuki, kolumny, wszystko to znane jest już od czasów starożytnych. Są to zdobienia domu, z których nadal chętnie sięgamy. Są to sprawdzone rozwiązania. Wiele z nich można używać zarówno na zewnątrz domu jak i w jego wnętrzu, aby było w nim przytulnie i stylowo. Możemy dzięki nim stworzyć wybraną aranżację.

Jak malować wewnętrzną sztukaterię

sztukaterie wewnętrzneKażdy wie, że sztukaterie wewnętrzne należy pomalować. Od tego właściwie zależy efekt końcowy. Ważne jest to z czego zostały wykonane jej elementy, z jakiego materiału. Jeśli zostały zrobione z chłonnego materiału wówczas należy pomalować je nawet kilka razy, aby dobrze wyglądały. Jeżeli były wyprodukowane z polimeru wówczas wystarczy pomalować je tylko raz. Zaoszczędzimy w ten sposób zarówno czas jak i pieniądze na farbę. Najczęściej do malowania sztukaterii wybieramy biały kolor. Możemy pomalować je także na ten sam kolor co ściany. Jeśli mamy więcej odwagi możemy sięgać po dowolne kolory. Ważne żeby kolory ścian i elementów ozdobnych pasowały do siebie. W przeciwnym razie możemy zepsuć estetykę pomieszczenia. Malowanie gzymsów lub listew ozdobnych możemy wykonać dopiero po wyschnięciu kleju do przyklejania. Jego nadmiar musimy najpierw usunąć gąbką. Należy też oczyścić je z kurzu i innych zanieczyszczeń. Zabezpieczyć ściany taśmą malarską. Później możemy zabierać się za malowani. Ważny jest także wybór pędzli. Jeśli gzymsy są gładkie wówczas wystarczy jeden duży pędzel. Jeżeli są zdobione należy zaopatrzyć się w cienkie pędzelki. Należy używać krótkich pociągnięć w malowaniu. Następnie pozostawiamy gzymsy do wyschnięcia. Potem ocieniamy efekty. Jeśli nie jesteśmy do końca zadowoleni musimy powtórzyć czynność.

Za pomocą sztukaterii możemy zdobić drzwi, tworząc dookoła nich ramki. Możemy też w ciekawy sposób wykończyć ściany jeśli umieścimy je bezpośrednio pod sufitem. Nadają się też do zdobienia sufitów. Często mają okrągły kształt i znajdują się w centralnym miejscu sufitu tam gdzie oświetlenie lub w postaci gładkich listew biegną w kształcie prostokąta dookoła pokoju. Dekoruje się w ten sposób także biura. Dzięki nim w szybki i łatwy sposób można zmienić pomieszczenie. Wzorów gzymsów i listew jest naprawdę wiele, a więc wybór jest szeroki. Wszystko zależy tylko i wyłącznie od naszej wyobraźni.