Rejestrator samochodowy z nawigacją

Udowodnienie przebiegu wypadku czy zdarzenia na drodze było jednym z najtrudniejszych elementów pracy patrolu. Niejednokrotnie funkcjonariusze nie byli w stanie poprawnie opisać zajścia czy przebiegu zdarzenia bez dodatkowych narzędzi, zwłaszcza w sytuacjach stresujących z udziałem nieuczciwych kierowców. Coraz częściej więc w samochodach patrolowych i pojazdach nieoznakowanych stosowaliśmy kamery, rejestrujące przebieg jazdy czy zdarzenia, do którego patrol został wezwany.

Nowoczesny rejestrator samochodowy z nawigacją satelitarną

przydatny rejestrator samochodowy z gpsNawet zwykłe kamery były bardzo przydatnymi narzędziami, a często sama ich obecność rozwiązywała sytuacje sporne i uniemożliwiała nieuczciwym sprawcom wypadków na utrudnianie postępowania. Z czasem jednak zaczęliśmy instalować w samochodach nowsze i bardziej zaawansowane urządzenia, w tym i bardzo przydatny rejestrator samochodowy z GPS, od producenta najlepszego sprzętu nawigacyjnego obecnie w sprzedaży. Rejestrator ten działał identycznie jak kamera samochodowa, nagrywając materiał z przebiegu patroli, aczkolwiek poza samym obrazem, rejestrowana była również prędkość jazdy w dowolnym momencie, oraz położenie na mapie satelitarnej, wskazywane na ekranie nawigacyjnym rejestratora. Tak nagrany materiał mógł być wykorzystany nie tylko jako dowód w sytuacji spornej, ale również służyć do wyznaczania optymalnych tras patroli czy najszybszego dojazdu na wybrane miejsce. Sprzęt ten łączył w sobie zalety kamer samochodowych i nawigacji, szybko stając się jednym z najczęściej używanych urządzeń elektronicznych w samochodach. Z racji dość dużych gabarytów, rejestrator był zwykle montowany na pulpicie, pomiędzy siedzeniami kierowców tak, by nie zasłaniać wizji kierującemu. Jednak był on w dalszym ciągu wygodny w użyciu, głównie ze względu na regulowane nachylenie monitora kamery i ekranu nawigacji, a także możliwości ich obrotu w taki sposób, by były sterowane przez kierowcę lub pasażera, w zależności od sytuacji. Nawigacja satelitarna, natomiast, była nie tylko bardzo prosta w obsłudze ale również bardzo dokładna, mogąc wskazywać nawet do trzech opcjonalnych tras jednocześnie.

Kamera rejestratora posiadała jakość przewyższającą możliwości kamer sportowych, nagrywając obraz w bardzo wysokich rozdzielczościach, a pojemność wewnętrznego nośnika umożliwiała przechowywanie nawet piętnastu godzin jazdy, i mógł być rozszerzany za pomocą kart pamięci, jak również bardzo szybko skopiowany na nośniki komputerowe w celu zwolnienia miejsca. Rejestrator zasilany był bezpośrednio z gniazdka samochodu, więc brak zasilania nigdy nie był mankamentem, jak miało to miejsce w wielu modelach nawigacji czy kamer.