Rodzaje taśm malarskich

Przygotowanie do remontu jest bardzo ważnym etapem prac budowlanych. Odpowiednie naklejenie taśm przed rozpoczęciem malowania może zaważyć na efekcie końcowym, który każdy z nas chce uzyskać jak najlepszy. Warto jest więc zastanowić się nad zakupem odpowiedniej taśmy malarskiej, która sprawdzi się w pomieszczeniu, jakie remontujemy. Taśma zewnętrzna czy wewnętrzna – czym różnią się taśmy malarskie i jak dobrać tę najlepszą? 

Taśma malarska – jaką wybrać? 

profesjonalne taśmy malarskieTaśmy malarskie charakteryzują się funkcjonalnością. Możemy ich używać do różnych celów, jednak najlepiej sprawdza się przy remontach. Taśmy posiadają różne długości i szerokości, dzięki czemu z łatwością dobierzemy tę odpowiednią do naszych potrzeb. Profesjonalne taśmy malarskie najlepiej zakupować w sklepach budowlanych – dostępny tam szereg taśm, a także fachowe doradztwo pracowników pozwoli wybrać najlepszą. Przed zakupem warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Czy taśma, której potrzebujemy, ma zostać użyta do wnętrza mieszkania, czy chcemy nią okleić elewację domu? W zależności od odpowiedzi producenci oferują nam różnego rodzaju taśmy. Te zewnętrzne charakteryzują się dużą odpornością na warunki atmosferyczne, w tym na promieniowanie UV. Profesjonalna i dobrze dobrana taśma malarska nie odkleja się, nie kruszy, a także nie odrywa ze sobą farby lub tynku. Aby upewnić się, że nasza taśma będzie trzymała się podłoża, warto je oczyścić i osuszyć – to z ścian lub podłóg zanieczyszczonych najczęściej odklejają się taśmy. Najbardziej popularną taśmą jest taśma papierowa, jednak nie sprawdza się ona w każdym przypadku. Gdy zdecydujemy się na pomalowanie naszego pomieszczenia kolorem, jaki wymaga naniesienia wielu warstw, lepiej wybrać taśmę niebieską – jest ona bardziej odporna na promienie UV, a co za tym idzie, można ją trzymać na ścianie przez wiele dni, bez obaw o wyschnięcie kleju, który mógłby zniszczyć powierzchnię. Dostępne są również taśmy do krzywizn – możemy dzięki nim stworzyć ciekawe wzory i kształty. Taśmę ściągamy dopiero wtedy, gdy przeschnie farba.

Z taśm malarskich korzystać mogą zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Dzięki nim odcinamy od siebie kolory, co jest bardzo estetyczne i nie wymaga od nas precyzyjnych ruchów pędzlem. Najważniejsze jest jednak, aby stosować się do zaleceń producenta. Najczęściej na opakowaniach taśm lub farb znajdziemy szczegółowe informacje na temat tego, jak bezpiecznie odklejać taśmy oraz kiedy jest na to najlepszy moment. W razie wątpliwości warto zasięgnąć opinii fachowców.